Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze O nás Zpět   
O nás

Kontakt

Dotazy, příspěvky, poptávky a objednávky směřujte na náš email: (Hidden by anti-SPAM)

Telefonické objednávky nepřijímáme.

Mějte prosím na paměti, že neposkytujeme konzultace ke schématům, desky plošných spojů nebo sestavené FM vysílače. Z kapacitních důvodů nejsme schopni na tyto žádosti reagovat. Děkujeme za pochopení.

Kdo jsme

Stránky Pira.cz a aktivity s nimi spojené odstartovaly zhruba v roce 1999. Zpočátku byla činnost soustředěna na publikování textů s rozhlasovou tematikou, setkání a debaty, experimentování s FM vysíláním, psaní volně šiřitelného softwaru, zajišťování chodu plzeňského kolejního FM rádia a v neposlední řadě vývoj a prodej jednoduchých zařízení s orientací na hobby elektroniku, příležitostné FM vysílání a nízkonákladové rozhlasové stanice. V průběhu první dekády 21. století nastal ve zmíněných hobby oblastech zásadní útlum, a to nejen u nás, nýbrž i ve světě. To lze dát do souvislosti především s nástupem internetu a nových technologií.

Změny zasáhly i do oblasti komerčních rádií. Ačkoli počty posluchačů dlouhodobě spíše stagnují, narůstá počet různých platforem, způsobů šíření a množství potřebných technických prostředků. Tato stále výraznější "rozdrobenost" má u FM rozhlasových stanic za následek nárůst nákladů na jednoho posluchače, což je fakt, který spolu s nejistou budoucností FM vysílání vede provozovatele k hledání ekonomických alternativ při výběru vysílací techniky a technického zajištění vysílání. Naše činnost proto logicky pokračovala tímto směrem. S využitím předchozích zkušeností a kontaktů byla uvedena nová řada low-cost výrobků pro FM rozhlasové vysílání, speciálně kodéry RDS a zařízení pro monitoring modulačních parametrů. Ty si postupně našly cestu nejen do českých rádií, ale i do mnoha míst v zahraničí.

V roce 2015 byla založena společnost PlRA DigitaI s.r.o., pod kterou přešly i předchozí individuální aktivity. Firma má několik stálých zaměstnanců, další pracovníky si najímáme v závislosti na aktuálních potřebách a sezónních možnostech. Výrobní práce jsou obvykle zajišťovány externě. Kromě utváření vlastního sortimentu výrobků se stále více zaměřujeme především na dodávky softwarových a hardwarových komponent zavedeným světovým výrobcům vysílací techniky.

Z pohledu posluchače je asi nejviditelnějším výsledkem naší práce vysílání doplňkových textových informací Radiotext Plus. Tato služba je podporována značnou částí současných přijímačů, mobilních telefonů i autorádií, a umožňuje mj. oddělené zobrazení jména interpretra a názvu skladby. Zapnutí této funkce je na našich kodérech RDS přístupné fakticky na jedno kliknutí a Česká republika se tak stala jednou z prvních zemí, ve kterých je Radiotext Plus již běžně vysílán.

01 - Pohled do zákulisí - dílna a testování 02 - Pohled do zákulisí - dílna a testování 03 - Pohled do zákulisí - pracoviště vývoje a programování. Omlouváme se, na tomto pracovišti není úklid povolen. 04 - Kodéry RDS po sestavení a otestování 05 - Uživatelské nastavování kodérů RDS a evidence před odesláním 06 - První prototyp P275 - na první pohled odvozený od předchozí verze P175 07 - První prototyp P275 - na první pohled odvozený od předchozí verze P175 08 - P275 - Ukázka zdrojového kódu firmware - zde filtr RDS 09 - P275 - Design PCB 10 - P275 - Finální prototyp PCB 11 - P275 - Studie hliníkové krabičky 12 - P275 - Sestavení 13 - P275 - Testy elektromagnetické kompatibility - nežádoucí vyzařování 14 - P275 - Testy elektromagnetické kompatibility - elektrostatický výboj 15 - P275 - Tým betatesterů provádí zkoušky všeobecné odolnosti 16 - P275 - Balení před odesláním

 

 

(C) 1999-2022 Pira.cz