Havlíčkův Brod - vodárna U Vránů

srpen 2020

99,7 MHz 100 W Fajn Radio

Vítejte na další výpravě, na které si každý fanoušek FM vysílání určitě přijde na své.

Tento vysílač stojí někde v půli cesty mezi údolím řeky Sázavy a vrchovinou jižně od Havlíčkova Brodu. To je ten důvod, proč vysílač nelze zachytit třeba v Jihlavě, ačkoli to není daleko. Brání tomu 100metrové převýšení. I směrování vysílací antény, samozřejmě. Vysílač se nachází ve vodárenském objektu asi 3 km od centra Havlíčkova Brodu:

hbv1.jpg (676605 bytes)

Začalo to tady tak, že někdy koncem milénia se tu rozběhlo vysílání rádia Profil, původem z Pardubic, a to na 96,3 MHz. Později to rádio nějak koupil Citrón, a stalo se z něho rádio Hey (ale to bylo jiné rádio než pozdější Hey pana Pýchy). Takže po různém kupčení s licencemi a další změně vlastníka to původní Hey pak doheykalo a frekvence vzalo Country Radio. Někdy v té době, no spíše už o pár let dříve, sem přišlo i Fajn Rádio na 99,7 MHz, takže tu zhruba 10 let vysílaly dvě stanice.

Jenže pak si v Country Radiu řekli, že tenhle vysílač jim nic moc nepřináší, tak frekvenci 96,3 MHz vypnuli a odnesli si svoje nádobíčko pryč. Že prý Havlíčkův Brod je dobře pokrytý frekvencí 103,6 MHz, což je trochu sporné, ale oni vědí líp, co dělají. A to město je beztak marný, i když se to údajně zlepšuje. Je zřejmé, že ekonomická situace je dnes taková, že některé vysílače už si nevydělají ani na svůj provoz.

Tolik stručně z historie této lokality, a my se samozřejmě podíváme, jak se to konkrétně promítlo do technického vybavení vysílače.

hbv2.jpg (423477 bytes)

Výhled na sever na Havlíčkův Brod:

hbv3.jpg (398058 bytes)

Výhled směrem na severozápad. Vidíte, že kromě samotného města už to fakt pro nikoho nehraje. Úplně vpravo je havlíčkobrodský aeroklub:

hbv4.jpg (652700 bytes)

Trochu si prohlédneme jednotlivé antény:

hbv5.jpg (385417 bytes)

Když začneme od spodu stožáru, tak vidíme anténu, která má čtyři a půl prvku :)) Určitě to nevzniklo jako snaha překonat dílo pana Yagiho. Spíš se někdo potřeboval něčím podrbat na zádech nebo tak. Prostě ta anténa už je mimo službu. Byla to přijímací anténa pro ball z jiného vysílače. Dříve byla nasměrována na Chotěboř 103,6 MHz, nyní směřuje na Žďár nad Sázavou, možná právě odtamtud brala signál Country Radia, když tu ještě vysílalo.

Dále směrem nahoru je vertikální tříprvková vysílací anténa, toho času jediná funkční. Horní dvě vysílací antény jsou již mimo provoz.

hbv6.jpg (201419 bytes)

Tady vidíme tři koaxiální svody od antén. Ale to je divné, když antény jsou na stožáru čtyři. Inu, když sem přišli chlapci od Fajn Radia a přitáhli s sebou tu vertikální tříprvkovou anténu, tak se jim nechtělo tahat k ní další kabel, tak prostě dali sbohem jedné z těch antén úplně nahoře a kabel od ní si vzali. Tím zde také skončilo vysílání s horizontální polarizací, obě tehdejší stanice začaly vysílat do nové vertikální antény. Což mimochodem dává smysl, na rozdíl od původního podivného řešení.

hbv7.jpg (339151 bytes)

Nyní vstoupíme dovnitř. Tady v rohu je police s veškerou technikou. Vlevo po zdi vedou koaxiální kabely od antén. Jak již bylo uvedeno, využívá se jen jedna vysílací anténa, a potom novější ballovací přijímací anténa na opačné straně objektu. Dva kabely jsou tedy nezapojeny a jako pomník minulosti hozeny stranou.

hbv8.jpg (458119 bytes)

Vysílač je typ ELC 40/S od italské firmy Elenos, který se nyní dá koupit na eBay za necelých 20 tisíc korun. Maximální výkon je 40 W, písmenko 'S' značí zabudovaný stereokodér. Efektivní vyzářený výkon z antény je kolem 100 W. Dále je tu ballovací tuner Sony, který přijímá jihlavskou frekvenci 99,0 MHz. Bohužel to tady není úplně ideální řešení. Zvuk není příliš kvalitní, což je zřejmě dáno tím, že vysílací frekvence je od přijímací vzdálena jen 0,7 MHz, a signál jihlavské frekvence tady není moc dobrý, je to přes kopec.

Dole na zemi zůstal sdružovač ještě z doby, kdy odsud vysílalo Country Radio do stejné antény. Přesněji řečeno, zůstala zde polovina toho sdružovače, je to vlastně jen pásmová propust naladěná na příslušnou vysílací frekvenci, takže signál od vysílače k anténě projde, ale neprojde signál mezi vysílači navzájem. RDS kodér vypadá na nějaký rebrand se starou klasikou uvnitř - PIRA32. Anténka na skříni je od GSM brány, čili tu funguje nějaká základní provozní kontrola, zkrátka aby sem někdo nemusel pořád jezdit. Pak už jsou tam jen nějaké technické manuály, protože nikdy předem nevíte, kdo sem pojede něco řešit a jestli se s touto technikou, na dnešní poměry už dosti specifickou, měl vůbec kdy tu čest seznámit.

Na závěr už zbývá jen pohled na ballovací anténu směrovanou na Jihlavu, v jejíž těsné blízkosti vyrostl nový stožár místního poskytovatele internetového připojení.

hbv9.jpg (505106 bytes)

 

Tak, a pokud jste došli až sem, tak vás čeká bonus ve formě popisu a fotek, jak místo vypadalo před téměř 20 lety. Klikněte >>> zde <<<