Chotěboř - Počátky

červen 2018

89,0 MHz 0,1 kW R. Signál
103,6 MHz 1 kW Country radio

pocatk07.jpg (245702 bytes)

pocatk06.jpg (337365 bytes)

Letos tady zaseli hrách, to je k nevíře, jak blbě se v tom chodí.

pocatk10.jpg (257936 bytes)

Veškerá rozhlasová technologie je v samostatném domku. Z něho trčí parabola pro příjem satelitního vysílání Country radia.

pocatk09.jpg (148298 bytes)

A vida! Zepředu na nás kouká anténa datového připojení. Spojení nevede nijak daleko, jen asi 20 metrů na vodárnu, kde sídlí místní poskytovatel internetu. Tudy putuje signál rádia Signál. Časy se mění, dnes už není v módě ball, tedy příjem téže stanice na jiné frekvenci, ale příjem internetového streamu, který slouží jako zdroj modulace. Takže když se rádio přelaďuje mezi jednotlivými vysílači, tak to pěkně koktá, protože na každém vysílači je jiné a nedefinovatelné zpoždění zvuku. Ale jinak je to jednoduché, zvládne to zprovoznit každý ajťák, a vlastně - vždyť ty původní kvalitní ballovací tunery už se dnes stejně nevyrábí.

pocatk08.jpg (135877 bytes)

Skutečnost, že před vstupem do krabice je nutné volat fízly, značí jediné - fízlové zde mají základnovou stanici pro svou komunikační síť. Přesněji je to síť Matra, která má antény nahoře pod ochozem. Hlavně nevstupujte s plamenem. Jasně, lidi běžně chodí s plamenem. To je asi cedule ještě z doby středověku. Plamen je tedy dovoleno zažehnout až uvnitř, ale musíte mít nějaké povolání. A až to bude hořet, tak nehasit! Tak nějak to tam píší. Pak taky něco o kouření ... nevím, jak to vlastně mysleli.

pocatk05.jpg (94519 bytes)

Je to překvapující, ale i na takovémto odlehlém místě nalezneme hned dva anténní systémy pro FM rozhlas. Spodní anténní systém, čítající dva dipóly, je zde od dob, kdy ještě svět fungoval relativně normálně, tedy od konce 90. let. Původně jej využívalo rádio Profil. Pak to koupil Pařez a udělal z toho rádio Hey a nakonec to zase prodal a je z toho Country radio. Někdy v průběhu té doby došlo k montáži nového anténního systému se 4 dipóly. Nakonec se zde objevilo navíc rádio Signál, které má tak slabý signál, že to vypadá, že snad jede z těch původních starých antén.

pocatk03.jpg (81213 bytes)

pocatk04.jpg (138843 bytes)

Celý ten kopec je spíše taková náhorní plošina, výhled je skoro na všechny strany stíněn stromy rostoucími v podobné nadmořské výšce.

Tady je vidět 16 km vzdálený vysílač Krásné:

pocatk01.jpg (236962 bytes)

A zde je vidět 14 km vzdálený kopec Vysoká (587 m) nad městem Havlíčkův Brod. Je to ten kopec nikoli úplně v pozadí, ale ten bližší, takový dvojkopec. Na vrcholu je trochu patrný stožár. Samotné město je dole před kopcem vpravo, není na něj přímá viditelnost, což se tam - a nejen tam - podepisuje na slabém indoor signálu z tohoto vysílače. Jenže to je asi fuk, dnes už lidé poslouchají (a také bydlí) převážně v automobilech.

pocatk02.jpg (218109 bytes)

Nakonec se podíváme na 22 km vzdálený hrad Lipnice nad Sázavou:

pocatk11.jpg (289315 bytes)

Tak, a pokud jste došli až sem, tak vás čeká bonus ve formě popisu a fotek, jak místo vypadalo před téměř 20 lety. No to je mazec. Klikněte >>> zde <<<