Na VKV FM legálně bez licence? Ano, s výkonem 50 nW.

belkin.jpg (37715 bytes)Všeobecné oprávnění č. VO-R/10/05.2006-22 vydané ČTÚ dne 12. května 2006 přináší významnou změnu ve využívání rozhlasového pásma VKV FM. Od této chvíle je povolen provoz zařízení malého dosahu s maximálním výkonem 50 nW ERP i v České republice! Že to ale trvalo, zbývá dodat.

Obdobné oprávnění platí už delší dobu například v USA a nyní se přes SESR (Svaz evropských socialistických republik, dříve EU) dostává i k nám. Umožňuje provoz zařízení malého dosahu, jako jsou například miniaturní FM vysílače pro audio aplikace, automobilové hands-free sady a podobně. Povolený výkon 50 nW ERP je velmi malý. Pohybuje se v úrovních povoleného rušivého vyzařování běžných elektrospotřebičů. V praxi lze očekávat dosah kolem 3 metrů. Dosud však nebylo možné tato zařízení provozovat ani s minimálním výkonem.

Důležitý je fakt, že zařízení využívající tohoto všeobecného oprávnění budou konečně dostupná i na našem trhu. Zařízení sice není dovoleno elektricky ani mechanicky upravovat, ale i tak mohou přispět ke smysluplnému využívání FM pásma, které v poslední době smysluplně využíváno rozhodně není.

 

 


Diskuze