Mariánské Lázně - Dyleň

Květen 2005

92.5 MHz 5 kW R. Egrensis
97.6 MHz 1 kW ČRo 1
100.8 MHz 1 kW ČRo RS
Ch. 60 50 kW TV Prima

Kóta Dyleň se nachází téměř až u hranic s Německem. Najdeme tu několik opuštěných vojenských objektů, jeden z nich teď slouží pro rozhlasové vysílání a retranslaci mikrovlnných tras. Vysílač tu má také TV Prima. Bohužel tu nenajdeme ani přístupnou rozhlednu, ani restaurační zařízení. Vlastníkem pozemku je přímo majitel Radia Egrensis.

dylen1.jpg (81418 bytes)

Na první pohled se zdá, že tady už hodně dlouho nikdo nebyl. Ani se nechce věřit ceduli, že tu hlídá pes. Celé je to obehnané dvojitým plotem z ostnatého drátu, ale sem tam se objeví nějaká skulina. Takže se mrkneme blíž, ne? Je tam také lepší výhled.

dylen2.jpg (51951 bytes)

Nejdále je vidět do Německa. Tam také Dyleň nejlépe hraje. Ovšem teď přichází dost zásadní problém. Od budovy se totiž ozvalo "haf!" a věci dostaly rychlý spád. Škoda, že nám někdo neměřil čas, za který jsme neuvěřitelnou rychlostí zmizeli.

dylen4.jpg (94870 bytes)

Kontrola obsahu kritické části spodního prádla dopadla dobře a tak můžeme pokračovat.

dylen6.jpg (119577 bytes)

Vysílací anténu pro rozhlas tvoří čtyři vertikální dipóly. Všimněte si, že tu není žádné směrové omezení vyzařovacího diagramu. Pouze je mírně zvýhodněn směr od nosné trubky přes dipóly. Prý to pěkně hraje i 100 km směrem do Německa. Také se proslýchá, že Němci měli zájem odsud vysílat své stanice.

dylen3.jpg (64694 bytes)

Vracíme se zpět ke vstupní bráně. Pejsků je tady trochu víc a jeden ihned bránu podlézá. Průzkumný čoklík se ale po pár metrech zastavuje. To je dobře :)

dylen5.jpg (114090 bytes)