Výroba desek plošných spojů

Návod na zhotovení desky plošných spojů fotocestou.

Existuje spousta metod na výrobu desek plošných spojů. Výroba fotocestou je poměrně jednoduchá a získáme desku s profesionálním vzhledem.
Nejprve je potřeba se patřičně vybavit. Většinu věcí koupíte v obchodě s elektrosoučástkami:

Leptací roztok FeCl3 0,5 l
Vývojka 1,5 % NaOH 0,5 l
Sprej Transparent 21
Aceton nebo jiné ředidlo na barvy
Fix na plošné spoje
Kalafuna
Fotocitlivý cuprextit jednostranný potřebných rozměrů
Vrtačka na plošné spoje (např. Drill 3000)
Plochá miska
UV lampa (horské slunce)

Uvedené chemikálie vystačí na plochu až 15 dm3 desek plošných spojů, tedy hodně dlouho.


Začneme vytištěním předlohy na běžný kancelářský papír. Pokud známe velikost plošného spoje, vložíme příslušný obrázek třeba do Wordu a ve vlastnostech obrázku nastavíme správný rozměr. Poté obrázek vytiskneme na laserové tiskárně.
Při tisku inkoustovou tiskárnou se papír může mírně zdeformovat, což vadí. Proto před tiskem obrázek zrcadlově otočíme a před osvícením jej položíme obrazcem na desku. Vždy je třeba pohlídat si, aby výsledný plošný spoj nebyl zrcadlově otočen, protože pak by byl většinou k ničemu.
Obrazec plošných spojů vystřihneme tak, aby měl okraje cca 1 mm. Při pohledu proti světlu nesmí obrazec příliš prosvítat. Jako předlohu lze samozřejmě použít i obrazce z časopisů atd.

S fotocitlivým cuprextitem je možné pracovat i na světle, ale ne na přímém slunci a ne moc dlouho. Z desky si odřízneme potřebný kus, raději o něco větší, bude se s ním lépe dělat a na finální rozměr lze seříznout až těsně před osazením součástek. Řežeme pilkou na železo, pozor však na to, že zuby se poměrně rychle otupí (řežeme sklo!). Položíme vytisknutý obrazec na desku a nastříkáme sprejem Transparent 21, čímž se papír zprůhlední pro UV záření. Sprejem nijak nešetříme. Je třeba, aby předloha celou plochou dosedla na desku, vzniklé vzduchové bubliny vytlačíme ke kraji. V případě, že se předloha odchlipuje od okrajů, je třeba desku s předlohou vložit mezi dvě skla, tím však vzroste doba osvitu. Jiná možnost je ponechat na některých stranách větší okraje a upevnit předlohu kancelářskou sponkou nebo kolíčkem na prádlo, případně tyto pomůcky na desce umístit tam, kde jejich stín nezasahuje do motivu plošných spojů.

Zapneme UV lampu a po asi dvou minutách umístíme desku s předlohou do vzdálenosti 30 cm od lampy kolmo na její paprsky, tedy svisle. Osvit trvá asi 4-5 minut. Konec osvitu se zpravidla pozná podle mírného ztmavnutí osvětlených ploch, zatímco neosvícené plochy si ponechají sytou světlejší barvu. Pokud není k dispozici vhodná UV lampa, bez obav můžete k osvitu použít i sluneční paprsky, dokonce ani nemusí být zcela jasno. Fakt to funguje.

Po osvícení sejmeme předlohu a desku omyjeme vodou. Předloha se dá použít opakovaně, za několik hodin z ní sprej vyprchá. Desku vložíme do misky a nalijeme do ní nezbytně nutné množství vývojky (stačí, aby deska byla zcela ponořena). Vyvolání většinou trvá necelou minutu za stálého míchání. Krycí lak na osvícených místech se odplaví a zbyde vyvolaný obrazec. Desku vyvoláváme jen nezbytně nutnou dobu, pak ji i misku omyjeme vodou a osušíme. Zkontrolujeme obrazec a případně jej opravíme fixem a nožíkem. Vývojku lze použít opakovaně.

Do misky nalijeme přiměřené množství leptacího roztoku (asi 1 cm hloubky). S leptacím roztokem je třeba pracovat opatrně. Škodí zdraví a dokáže věci zaneřádit takovým způsobem, že už to nikdo nevyčistí. Vniknutí vody do roztoku snižuje jeho leptací schopnost. Vyvolanou desku opatrně položíme na hladinu obrazcem dolů. Dáváme pozor, aby pod deskou nezůstala vzduchová bublina. Vyleptání trvá v závislosti na teplotě a stáří roztoku asi 10 až 40 minut. Deska je většinou mírně průhledná, takže poznáme, kdy je vyleptaná. Na desce nesmí zůstat žádné zbytky mědi kromě samotného obrazce, deska však nesmí zůstat v roztoku déle než je nutné. Leptací roztok nalijeme zpět do lahve, desku důkladně omyjeme.

Zbytky laku smyjeme acetonem. Pro ochranu před korozí a snazší pájení obrazec potřeme kalafunou rozpuštěnou v acetonu nebo v lihu. Nakonec vyvrtáme otvory pro vývody součástek.


Jiný návod je zde:

cup1.gif (72089 bytes)   cup2.gif (78033 bytes)