Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze Kontakt English
Archiv diskuzí od roku 2005

Monitoring modulačních parametrů

Zpět na seznam diskuzí


Disney, 14. září 2008, 21:04, 62.168.93.111
poklona - Reagovat

Moje úcta. Výborný nápad, jak ještě více upozornit na to, kdo co pouští do éteru a lidem do uší.
Ten přijímač - přibyde také návod na stavbu? Rád bych si proměřil, co tady máme na středním Slovensku :) když je to prej tak levné ...
Marek, 24. listopadu 2008, 17:59, 89.176.234.202

je to obdivuhodné rozjet dobrovolně takový projekt!
urban, 16. srpna 2009, 10:06

Jak je možné, že FM Plus moduluje ke 120 kHz? To se tím nikdo nezabejvá? Je zvláštní, že v jiných záležitostech se ČTÚ angažuje jako vzteklý.
Honza, 16. srpna 2009, 17:59

Pravda je, že tak silné překračování povoleného zdvihu se možná dá považovat za neoprávněné využívání kmitočtů v okolí 106,1 MHz, protože záběr pásma je skutečně větší. Na druhou stranu si nemyslím, že jde o úmysl, trvá to zatím asi dva týdny a zvuk je například na autorádiu znatelně "nakřáplý". Ono to něco vypovídá i o skladbě posluchačů.
Vera, 22. prosince 2010, 16:34, 82.145.210.xxx
Rádiosmog - Reagovat

Upozornit koho? Vždyť to nikoho nezajímá ani v ČTU. Na těch chrchlátkách co se dneska vyrábějí to stejně nejni k poznání.
-=RYS=-, 14. srpna 2012, 11:40, 93.91.149.xxx
Prichazi zmena v FM zdvihu atd.. - Reagovat

http://blog.digizone.cz/jakub-melin/prichazi-revoluce-v-rozhlasovem-fm-pasmu/

http://www.nssoud.cz/files/SOUDNI_VYKON/2011/0005_2Ao__110_20120607032117_prevedeno.pdf


AnthonyX, 7. září 2012, 06:52, 89.102.157.xxx
Stanovisko...0dBr - Reagovat

Je to jinak: cílem tohoto opatření je donutit stávající provozovatele přejít na digitál. Jako rukojmí jsou použiti posluchači, kteří si začnou stěžovat na nekvalitní pokrytí signálem... Inu čTů
Honza, 7. září 2012, 08:06, [admin]
Re: Stanovisko...0dBr - Reagovat

Snažil jsem se to v textu několikrát naznačit, neboť je to vysoce pravděpodobné. Celá tato aktivita ale nemá původ u nás. Napsat takovou věc přímo bez důkazů je trochu problém, neboť to v podstatě znamená, že ČTÚ plní roli bílého koně.
JM, 8. září 2012, 12:45, 78.108.106.xxx
Kvalita zvuku - Reagovat

Trochu nechápu argumenty v článku, týkající se "neefektivního" využívání FM pásma ze strany rakouských a německých vysílačů. Já tedy nevím, ale pokaždé, kdy jsem v jejich dosahu, naprosto si libuji ve skvělém zvuku, a to doma na tuneru i v autě. Ve srovnání s českými stanicemi je to neskutečný rozdíl, samozřejmě ve prospěch zahraničních stanic. Nevšiml jsem si, že by u "nové" hudby byl zvuk nějak degradován - ano, v důsledku stále probíhající "loudness war" je nová hudba často nahraná v limitech, ale z poslechu zahraničních stanic pak zní naprosto normálně, defakto skoro shodně s originální nahrávkou. Starší hudba, která je kvalitněji nahraná (typicky konec 70. a 80. léta) pak zní ze zahraničních stanic kvalitně - sice je samozřejmě vyhnána limiterem a kompresorem tak, aby hrála stejně nahlas jako současná, ale kvalitě to výrazně neubližuje. Zato na českých stanicích je to katastrofa, ať u nové, nebo u starší hudby. Pokud by tedy vynucování opatření ze strany ČTÚ mělo přinést "neefektivní" využívání spektra podobné Rakousku a Německu, ať je to proboha co nejdříve.

Argument o "tlaku" na přechod na DAB tím, že se bude dodržovat 0 dBr mi pak přijde naprosto mimo. Právě rakouské a německé stanice zní na FM výrazně lépe (!) než v DABu, tím, že na FM mají opravdu kvalitní zvuk s dynamikou a neořezaný o basy a výšky. A zhoršení pokrytí? Vždyť tam se takto vysílá odedávna, nejde tedy o nějaké postupné zhoršování FM pokrytí, aby lidé přešli na DAB.

Problém ČR je, že se tu opravdu přehnalo používání kompresorů, přeřvávání vysílačů a mršení zvuku. A dalo se jen čekat, kdy to začne někdo řešit - stížností na to bylo od začátku dost, vždyť si stačí vzpomenout na haló kolem nasazení modulačních procesorů na ČRo 1 někdy kolem roku 2002. Jenže takovýchto "aktivních" posluchačů je vždy menšina.
Honza, 8. září 2012, 21:27, [admin]
Re: Kvalita zvuku - Reagovat

ČTÚ je nějaká kvalita zvuku zcela ukradená. O tu v celé věci vůbec nejde. Tady se hraje daleko vyšší level, a pokud celá věc není objasněna, byl bych sakra opatrný nechat se tak jednoduše opít. Kvalita zvuku je navíc něco, co je silně subjektivní. Většina lidí neřeší ani dynamiku, ani basy, ani výšky. Na druhou stranu je pro ně nepřijatelné lovit stanici ze šumu a co chvíli kroutit knoflíkem hlasitosti.
Rakouské hudební stanice dnes vysílají mírně přes +2 dBr, to jen pro pořádek.
My nepotřebujeme plošně nutit stanice do něčeho, co nechtějí ani ony, ani většina jejich posluchačů. My potřebujeme zajistit férový přístup k vysílacím licencím. Ať si stanice klidně vysílá bez komprese, když na to uloví dost posluchačů. A když ne, no tak bohužel, tak to prostě chodí. Nikdo u nás nikoho nenutí vysílat s kompresí dynamiky. Přesto se tak stanice rozhodly činit. Proč asi? Aby odehnaly posluchače a tím zničily samy sebe? Je potřeba se smířit s tím, že pár nadšenců do dálkového příjmu nebo hifi nemůže diktovat směr všem ostatním proti jejich vůli. Na druhou stranu i pro menšinová zaměření by tu měl samozřejmě existovat prostor.
Lišíme se v názoru, zda státní instituce může utahováním šroubů, tedy plošným donucením provozovatelů, zajistit přínos pro posluchače. Podle mě takový přístup nefunguje.
JM, 10. září 2012, 00:07, 78.108.106.xxx
Re: Re: Kvalita zvuku - Reagovat

Jenže to, že mají stanice zprasený zvuk, určitě nerozhodli posluchači. S tím někdo začal a další se přizpůsobili. Pokud si dobře pamatuji, jedna z prvních "nařvaných" stanic bylo pražské City a postupně se to rozšířilo. Ale nebylo to kvůli tomu, že by si to vyžádali lidé, ale kvůli tomu, že když už řval jeden a byl v pásmu "výrazný", ostatní si nemohli dovolit zůstat pozadu. Ono pokud jsou modulace stanic rozdílné a posluchači ladí rádio na analogovém přijímači, pak je samozřejmě nejlepší to nejhlasitější, protože si jej laik spíš všimne, než toho slabšího. Jenže doba se změnila, dnes ladí většina lidí rádio na digitálních přijímačích, a tenhle argument padá.

U naprosté většiny lidí se navíc setkáván s názorem, že ten "zvuk z rádia" se nedá poslouchat (myšleno z českých rádií). Ti samí pak kroutí hlavou, když jim pustíte zahraniční stanici, která hraje kvalitně. A opravdu se nejedná o úzkou sortu hifistů, všimne si toho i moje babička, která se mě tuhle ptala, proč jsou zprávy na Radiožurnálu tak nakřáplé a skoro tomu není rozumět, když na Bayernu to tak není.

V tomhle případě tedy "státná zásah" plně podporuji, protože jsme se přesvědčili, kam to při volnosti došlo - k naprosté degradaci kvality FM vysílání. S přístupem k licencím bych to nesrovnával, tady se jedná o stanovení nějakého technického parametru, popř. vliv na kvalitu vysílaného signálu, a ne o program.
Tam se jasně shodneme, že současný stav v ČR je tristní a program rádií otřesný. Ale to je jiná kapitola.


Honza, 10. září 2012, 09:47, [admin]
Re: Re: Re: Kvalita zvuku - Reagovat

Zprasit zvuk je možné zrovna tak i na digitálním vysílání ;) Tam je navíc "výhoda", že tím nejsou nijak narušeny ochranné poměry mezi vysílači, protože na spektru se to nepozná.
Já jsem pro omezení modulačního výkonu, ale na hodnotu, která bude výsledkem nějaké fundované debaty. Hodnota 0 dBr je evidentně pod optimem, to od rádia odpudí možná ještě víc posluchačů než zprasený zvuk, a to je samozřejmě opět špatně. Podle mého názoru už je ani digitalizace zpátky nepřitáhne. Ale to je na jinou diskuzi.
Rádio není jen pro kvalitní poslech hudby. Dost často okolní akustické prostředí svým rušivým vlivem znemožňuje kvalitní poslech, a zvukový processing potom pomáhá slyšet aspoň něco, aniž by to co chvíli řvalo a hned potom to zase nebylo skoro slyšet.
Přikláním se proto k tomu, že je to hlavně programový problém - chybí větší vyprofilovanost stanic.
AnthonyX, 10. září 2012, 15:50, 89.102.157.xxx
Stanovisko...0dBr - Reagovat

Jestli není cílem vystěhovat veškerou komerci do DAB a FM band nechat pro komunitní rádia.
Honza, 10. září 2012, 16:01, [admin]
Re: Stanovisko...0dBr - Reagovat

To by byl ideální stav :o)
Jenže to zní až moc krásně na to, aby to byla pravda.
Osmdesát, 16. listopadu 2012, 10:00, 89.24.21.xxx
DAB lobby? - Reagovat

Je sice možné, že za tím omezením je někým podporovaná eurodiktátorská DAB lobby, ale to je pouze spekulace - nebo má autor článku nějaké spolehlivé důkazy?
Totiž termín povinného ukončení FM provozu je již direktivně stanoven, podobně jako se direktivně nařídilo ukončení analog. TV - kdyby se to nenařídilo, vysílatelé by stále vesele vysílali analogově a diváci by vesele analogově přijímali. Není není tedy důvod k tomu přejití na DAB či DRM používat tyhle fígle - stačí to přikázat, ne?
Osmdesát, 16. listopadu 2012, 10:06, 89.24.21.xxx
Re: Re: Re: Re: Kvalita zvuku - Reagovat

Souhlasím, zvuk se dá zprasit i (a možná ještě lépe) digitálně. A taky se prasí. Z internetového streamu Frekvence 1 leze totéž co z FM vysílače, takže po přechodu na DAB nelze čekat nic jiného.
Osobně si myslím, že pro běžného posluchače chrastítek a automobilisty bude digi spíš výhodou - bude to snáze chytitelné a vzhledem k nízkým datovým tokům (kolem 80kbps) se na ten humáč nevyplýtvá tolik vf spektra a energie (:
Horší to budou mít hifisté - ty vltava na 80kbps asi neuspokojí.
Osmdesát, 16. listopadu 2012, 10:14, 89.24.21.xxx
A jak zareagují F1, E2 atd.? - Reagovat

Buď někde někoho podplatí a budou řvát stejně, anebo ten jejich zkomprimovaný humus bude o 7 dB tišší.
Takže se vlastně nic nestane... (:
Honza, 16. listopadu 2012, 22:06, [admin]
Re: DAB lobby? - Reagovat

Mnozí lidé žijí v představě, že DAB má být náhradou FM, což je ale naprostý nesmysl. DAB nahrazuje FM asi stejně jako USB nahradila sériový port. A tak zatímco ten sériový port kromě jiných výhod chodil za každých okolností, dnes člověk zasouvá a vysouvá, doslova jako č... :))) Jde prostě o dvě odlišné technologie, kde z hlediska použitelnosti jedna není podmnožinou druhé, a obě mají nadále své specifické oblasti použití.
FM dle dřívějších velkohubých plánů už měla být mrtvá třeba v Německu. Leč, nestalo se tak. A co víc, v této kolébce DABu dosahuje i po nějakých skoro 20 letech mediálního masírování poslechovost na DABu jen několika procent poslechovosti FM. Neúspěch je slabé slovo. 20 let je šíleně dlouhá doba! Dnes je považována za mrtvou i technologie, která se neuchytí za zlomek této doby... Čekat ještě nadále, třeba až do roku 2025, na násilné vypnutí FM, je již zcela nepřípustné. Chyba je možná v tom, že se DAB od začátku prezentuje jako něco, čím není a nemůže být - náhrada FM.
A tak bych se snaze o umělé zvýhodnění DABu nedivil. Je to samozřejmě spekulace, ovšem poměrně rozšířená, dávalo by to větší smysl než argumenty, které předložil ČTÚ, který mimochodem o skutečných důvodech ví asi tolik co my.
Kiksna, 22. listopadu 2012, 21:08, 82.145.208.xxx
Taky si říkám - Reagovat

že 0dBr bude spíše průšvih. Lidi nebude bavit poslouchat silně zašuměné rádio.
barka, 23. listopadu 2012, 14:30, 85.71.231.xxx
o - Reagovat

Já žádné zašumění ze Slovenska nepozoruji. A pokud je někdo blb a koupí si místo citlivého rádia Hyunday a spol. , je to
jeho věc. Kolem TV bylo také moc řečí, a nakonec je vše
v pořádku. A že bude zvuk kvalitnější a poslouchatelnější,
o tom už jsem se přesvědčil.
Honza, 23. listopadu 2012, 16:44, [admin]
Re: o - Reagovat

Šum a různé rušení je nedílnou součástí analogového příjmu, to často nemá se značkou přijímače nic společného, zejména při stereo poslechu na hranici pokrytí nebo při mobilním příjmu.
Ti, co argumentují kvalitou zvuku, vždycky dávali za vzor rakouské rozhlasové stanice, které ovšem, aniž by to zřejmě tušili, modulují v rozsahu 2 až 3 dBr.
My teď budeme modulovat kolem -1 dBr (technicky není možné být trvale "na čáře" limitu). Znamená to, že náš zvuk teď bude lepší než ten rakouský? A když budeme modulovat třeba na -6 dBr, bude zvuk ještě úžasnější? Vždyť je to evidentní nesmysl! Už teď je vidět, že není využíván celý kmitočtový zdvih 75 kHz, tedy ten modulační výkon by klidně mohl být přes 0 dBr, aniž by to jakkoli ovlivnilo dynamiku zvuku oproti stavu, který je nyní zaváděn.
Já souhlasím s tím, aby modulační výkon měl omezení, ale nikoli tak diletantským, nesmyslným a neodůvodněným způsobem, jako je tomu nyní.
dk, 23. listopadu 2012, 18:49, 88.103.74.xxx
ČRo - Reagovat

Prosím, zkratka Českého rozhlasu je ČRo, ne ČR. To je Česká republika. Dík.
Jirkas, 23. listopadu 2012, 18:37, 151.249.106.xxx
o - Reagovat

Ja toto omezeni vitam,kdyz clovek poslouchal City,Oldies nebo Evropu 2 bylo ta pozvraceni.Zvuk spise chrastil jak byl prervany.
Dave, 23. listopadu 2012, 21:40, 88.100.181.xxx
0 dbr - Reagovat

Mě se toto omezení jeví jako příliš přehnané, teď musím přidávat volume, což má za následek znatelný šum v pozadí. Dálkový příjem se též zhoršil kvůli šumu.
Boris, 23. listopadu 2012, 22:19, 85.216.220.xxx
0 dBr - Reagovat

Ako píše Honza, v Rakúsku ani program OE1 nemoduluje priemerne pod 0 dBr. Rozdiel medzi SRo 3 Devín a OE1 je na rádiách s úzkymi filtrami postrehnuteľný. Zaujímavé, že asi len Devín dosahoval do zavedenia úrovne 0 dBr nové modulačné parametre, ale počas zmeny znížili úroveň modulačného výkonu aj na jeho vysielačoch o približne rovnakú hodnotu ako pri ostatných staniciach.
Jirkas, 24. listopadu 2012, 11:45, 212.80.80.xxx
Re: 0 dbr - Reagovat

Dave : Porid si kvalitni antenu,se sumem nemam problem ani v aute ani doma.
Osmdesat, 5. prosince 2012, 15:37, 89.24.14.xxx
Re: Re: DAB lobby? - Reagovat

Jojo, to přirovnání COM versus USB mě rozesmálo, je to tak - pokrok ve stylu "krok dopředu, dva dozadu" (: Mně na té nové blbosti zase štve, že se nedá (jednoduše) programovat.
Ale k tématu: proč by DAB nemohlo být z hlediska běžného uživatele náhradou FM? Chytá se to přece ze vzduchu a hraje to, podobně jako AM či FM vysílaní (:
Naopak DABko může být pro uživatele přívětivější a přínosnější než FM - bezšumový příjem, další služby (radiotext, obrázky, html), možnost většího počtu stanic s nižšími vysílacími náklady - možná to bude cesta pro alternativní stanice s kvalitním obsahem.
Otázka je, jestli to takhle bude i v praxi, ale ty možnosti tu jsou.
Osobně si myslím, že za neúspěch DAB můžou vyšší pořizovací náklady na vysílače a na přijímače. FM přijímače jsou tu už celá desetiletí, mají jednoduché levné osvědčené konstrukce, stejně tak vysílače, tenhle systém funguje, tak proč ho zběsile měnit?
Přechod na DAB znamená nemalou investici jak na straně vysílatele, tak na straně přijímatele.
To je myslím ten důvod, proč se na DAB hromadně nepřechází.
Uznávám, že je možné, že tahle situace už výrobce DAB vysílačů a přijímačů štve, tak někoho z eurovrchnosti podplatili, ať s tím něco udělá, anebo sama eurovrchnost chce už definitivně zlikvidovat cokoliv analogového - protože co je analogové, se špatně ovládá a kontroluje.
Taky možná chtějí tímto způsobem vymýtit pirátské vysílání (:
Osmdesat, 5. prosince 2012, 22:25, 37.188.226.xxx
Srovnání před a po - Reagovat

Jinak díky za velmi poučné a cenné srovnání nařvané a nenařvané (tj. po eurodietě) stanice.
U Frekvence 1 jsem nárůst kvality moc nezaznamenal, tam je to zhutněné prakticky stejně, jen o 6 dB slabší, zato ČRo zní po dietě velmi pěkně. Jestli to takto bude i u nás, možná vytáhnu ze šrotu tunerek začnu ještě i poslouchat rádio - ještě ovšem budou muset na ČRo naučit své reportéry, aby si na svých diktafonech nastavovali správnou úroveň záznamu a neposílali do vysílání zachrchlané, přebuzené příspěvky (;
Honza, 6. prosince 2012, 15:21, [admin]
Re: Re: Re: DAB lobby? - Reagovat

Problém DABu ve vztahu k FM vidím minimálně ve dvou oblastech: 1) rozměry a spotřeba energie přijímačů, 2) eliminace lokálních stanic (to nemusí být nutně jen piráti). Ze zkušeností ze zahraničí je paradoxně jako problém uváděna i mizerná kvalita zvuku, daná nastaveným nízkým datovým tokem. Formát AAC u DAB+, který jede 64 kbps, je opravdu humus.
Z hlediska bodu 2) by se situace mohla naopak zlepšit v případě, že by FM pásmo nadále zůstalo pro využití malými stanicemi. Jenže to by velcí provozovatelé řvali ještě více. (Že u nás zatím soukromí provozovatelé DAB nechtějí, je holý fakt, a ani se tomu nedivím.)
Honza, 6. prosince 2012, 15:29, [admin]
Re: Srovnání před a po - Reagovat

Frekvence 1 po stránce modulačního výkonu generuje "čáru", aby jej využila naplno. To je však proti přirozenosti, takže hlasitost hodně kolísá, pasáže, které člověk očekává hlasitější, jsou naopak tišší, vlivem spektrální "bohatosti" a snahy procesoru zůstat na čáře. Zvuk z mikrofonů mají otřesný. Holt 0 dBr automaticky neznamená vyšší kvalitu zvuku... Ono by bylo mnohem smysluplnější mít aspoň 3 dBr a rádia by nemusela aplikovat takové šílenosti.
Jirkas, 7. prosince 2012, 20:16, 151.249.106.xxx

Tak nastesi u vsech to neni,nekteri zvladli prechod na 0dbr na vybornou.
Basilio, 1. ledna 2013, 19:49, 194.228.11.xxx
Vynikající! - Reagovat

Díky Českým radiokomunikacím, že upravili hlasitost na normální úroveň.Jelikož jsem přijímatelem analogových německých a českých rádií v pásmu VKV, moc si tuto změnu chválím. Německá rádia byla normálně nastavená vždy, ale přehlučněná česká rádia byla nekvalitní a při volbě kanálů se stále muselo používat tlačítko volume aby neobtěžovalo sluch a pohodu posluchačů. Konečně jsou všechna rádia v tomhle směru sjednoceny. Díky za tento příjemný dárek k Vánocům 2012 a roku 2013!
Basilio, 1. ledna 2013, 20:09, 194.228.11.xxx
Jsem posluchačem především německých rádií - Reagovat

Žiju v západním pohraničí a přijímám vysílače nacházející se v Bavorsku a Sasku, jmenovitě Ochsenkopf, Hoher Bogen, Schöneck, Gayer a spousta blízkých nízkovýkonných. Upřednostňuji německá rádia a když se mi tam pletou některé nežádoucí české odvary (Dragon, F1, Evropa2 apod.)krom ČR1 ČR2 ČR3 ČR Plzen, které svou kvalitu programů mají, jsem namíchnutý když česká rádia jsou přehlučněná-přesycený zvuk. Nyní to však neplatí díky rozumnému rozhodnutí kompetentního orgánu, který zkvalitnil úroveň poslechu.
7tech, 8. ledna 2013, 21:45, 176.98.110.xxx
Nastavení úrovně - Reagovat

Poradil byste mi někdo, podle jakého signálu vysílaného na FM by se dala amatérsky nastavit úroveň pro tuner na vstupu zesilovače? Nevím, jestli se dnes nějaké speciální signály vysílají, ale napadlo mě třeba časové znamení. To pípání by mohlo být stále stejné. Jen nevím, "kolik dB mu chybí do nuly".
Osmdesat, 9. ledna 2013, 18:40, 37.188.233.xxx
Re: Nastavení úrovně - Reagovat

Já osobně bych se s tím nastavováním moc nepáral - nastavil bych si citlivost vstupu pro tuner podle ucha, aby mi stanice, které nejčastěji poslouchám, hrály stejně jako ostatní zdroje signálu.
Nebo si pomozte údaji z monitoringu stanic na tomto webu - pokud chytnete některý z uvedených vysílačů (nejlépe nějaký komerční, který komprimuje zvuk do stejné úrovně), podívejte se, jakou maximální úrovní obvykle moduluje, a pak už snadno spočítáte nulu.
Osmdesat, 10. ledna 2013, 13:19, 37.188.228.xxx
A co Poláci? - Reagovat

Ti by měli vadit Němcům také. Polská rádia křičí stále stejně, tak jsem zvědavý, jestli si i u nich Němci dovolili na něco stěžovat, nebo ty stížnosti polský "ČTÚ" ingoruje...?
Zrovna v Görlitz je ta situace docela zajímavá - z přeshraničního Zgorzelce tam hrají většinou hlasitá polská rádia (bylo tam slyšet před omezením hlasitosti i hodně českých), zatímco německých rádií tam bylo mnohem méně, anebo byla přeřvána právě těmi polskými.
7tech, 11. ledna 2013, 11:47, 176.98.110.xxx
Re: Re: Nastavení úrovně - Reagovat

Díky za radu, ale nakonec jsem to vyřešil úplně jednoduše. S vědomím, že některé stanice jedou na doraz, jsem pouštěl do osciloskopu jednu stanici po druhé a koukal, kam až mi to u těch hlasitých skáče. Můj škopek má dosvit jako hrom, takže byly pěkně vidět i krátkodobé špičky. K tomu jsem něco málo přidal a je to.
Jef111, 8. března 2013, 18:40, 62.209.220.xxx

Pánové, ano, toto omezení modulačního zdvihu je přísné, ale v tom nechutném balastu co na VKV FM pásmu byl, jsou dopady velice pozitivní. Rádio se dá opět poslouchat! Více šumu v modulaci aspoň přinutí lidi přemýšlet, zda ten chrchlák za tři stovky není lepší vyhodit do popelnice a zajít si do bazáče pro normální (značkový) tuner, který z druhé ruky nemusí stát o moc víc. Pořídí si normální dipól za dvě stovky který dají na balkón a hraje se. Obrovským přínosem je hlavně to, že místní výkonné stanice už neprskají do slabých stanic. Taky když prolaďujete pásmo (na slušném tuneru) tak se plynule objevují stanice pěkně jedna vedle druhé a nestává se jako dřív, že hledáte srozumitelnou modulaci mezi chrčením a prskáním.
Dále co se týká modulace, bylo by potřeba ještě nějakým způsobem regulovat dynamickou kompresi a nejlépe taky datovou kompresi, běžně se hraje z opravdu špatných MP3 a taky přenosové linky jsou hodně "utažené". Zřizování stále dalších lokálních vysílačů pro rozšířené komerční stanice je taky špatně, určitě je to ale o penězích a s tím těžko někdo hne. Ale co se týká modulace, šlo by to udělat všechno daleko lépe a defakto nic navíc by to nestálo. jen by se někteří manažeři museli zkrotit s "typickým zvukem své stanice".
Velice mě potěšilo, že se dřívě neúnosná situace na VKV pásmu dostala aspoň do jakýchsi mezí, a docela mě mrzí že se stále najdou lidi kteří jen kritizují, ať se udělá cokoliv.
Martin
Jef111, 8. března 2013, 20:08, 62.209.220.xxx
pokračování :-) - Reagovat

Ještě bych měl dodat, že jsem si žádného zásadnějšího zvýšení šumu stanic nevšiml. Právě naopak, ve stereu se přestalo ozývat periodické prskání od vedlejších silně přemodulovaných stanic (obvykle typu tuc tuc).
Ve zmíněném rozsudku (3) se taky mluví o tom, proč nejde jednoduše omezit frekvenční zdvih pod 75kHz, údajně je to ve smlouvách s provozovateli. Jestli je to 100% pravda nevím a zkoumat to nebudu.
Je jisté že ten kdo bude chtít za každou cenu přeřvávat ostatní stanice si nakonec cestu stejně najde, bude ale aspoň dost ztížená. Možná jsem exot, ale já si nevybírám stanici podle toho, která je nejhlasitější!!! Vybírám jednak podle žánru ale v poslední době spíš podle příjemné modulace. Raději budu poslouchat mono, než permanentně zkreslený signál. když už nic, tak aspoň kleslo zkreslení díky omezení zdvihu přímo na vysílačích a taky a to hlavně - v přijímačích! Mnohé starší tunery nebyly na přemodulované stanice vůbec stavěné, a tak jejich zkreslení bylo vysoké, mnohdy neakceptovatelné. Jinak bývají tyto tunery zvukově často lepší než moderní "all in one" řešení s jedním IO. Nemluvě o problémech s AFC, kdy některé tunery s oblibou přeskakovaly na vedlejší silnou a přemodulovanou stanici.
Současná omezení nejsou dokonalá ani dostatečná, ale jejich přínos je rozhodně slyšitelný, aspoň v tuto chvíli. Buďme rádi aspoň za to co máme, protože v dnešní době je zlepšení čehokoliv spíš vzácný jev hodný oslavy!
Martin
Honza, 9. března 2013, 21:02, [admin]

Ano, je třeba regulovat datovou kompresi MP3 a datový tok přenosových linek, nejlépe speciálním "Úřadem pro regulaci datového toku". Ale to je stále nedostatečné. Je třeba zavést kvóty zajišťující genderovou vyváženost moderovaných vstupů. Je třeba učinit konec nepříjemnému hlasu některých moderátorů nebo hostů ve vysílání. Každý, kdo chce promluvit do rádia, by měl mít certifikát. Vysílání by mělo být mnohem pestřejší i mimo prime time, proto by měla být zavedena povinnost odvysílat nejméně dva živé diskuzní či publicistické pořady v době od půlnoci do třetí hodiny ranní. Dále je třeba zakázat reklamy ve vysílání, neboť spoustu lidí akorát obtěžují. Všichni současní pracovníci v rádiích mají povinnost přijmout nové podmínky a ve jménu všeobecného blaha se vzdát nároku na honorář. Nadále bude možné vysílat pouze státem schválený obsah...
Jestli nás něco dostalo do sraček, pak jsou to právě regulace a naivní představa, že stát může přikázat lepší život.
Ale jinak s Vámi souhlasím. Pro domácí poslech je situace dnes příznivější, což není žádným překvapením. To ale neznamená, že byla zvolena dobrá varianta nebo že záměrem opatření byla Vaše spokojenost.
Situace českého éteru obecně zůstává nadále tristní. Není divu, je výsledkem toho, jak stát reguloval. Jsou to pořád titíž lidé.
Cyril, 9. března 2013, 22:11, 89.177.168.xxx
Re: Honza [admin] - Reagovat

Snad si jednou toto vše další uvědomí sami provozovatelé komerčních stanic. Nezbývá, než doufat nebo emigrovat. Anebo vysílat na vlastní pěst kvalitně a svědomitě.
Jedno britské rádio (Big L, tehdy ještě vysílající na SV) mělo určitý čas vyhraněný noční program pro živé vysílání a přes den se reprízovalo. To všechno proto, že v noci byli slyšet po celé Evropě a přes den jenom v Holandsku. Bylo to atraktivní - dělali věci jinak než ostatní. Vyplnili volnou rozhlasovou niku.
Honza, 11. června 2013, 09:03, [admin]
Zesilovač Teroz - Reagovat

Anténní zesilovač Teroz 10 dB pro VKV vydržel v anténě do noční bouřky z 9. na 10. června. Nejbližší blesk udeřil ve vzdálenosti cca 400 metrů. No čekal bych, že to vydrží víc... Opraveno dnes.

<<  < Starší příspěvky :: Novější příspěvky >  >>

Upozornění: Tato diskuze byla uzavřena. Do diskuze již nelze vkládat nové příspěvky.

  

  

  

(C) 1999-2014 Pira.cz