Návrh plošného spoje a pokyny k osazení

Poznámky k osazení součástek:
Nejdříve se osadí odpory, poté cívky, varikapy a keramické kondenzátory. Dále se osadí zbylé kondenzátory a nakonec tranzistory. Pouze T2 a T3 se připájí ze strany spojů nápisem směrem k desce. Na vývod R14 a R15 navlékněte feritový korálek (FB).
Elektrolytické kondenzátory C1, C2 a C22 ponechte s delšími vývody, aby se daly ohnout nad okolní součástky.
Protože kvalita kondenzátorových trimrů je mnohdy diskutabilní (zejména šunty z GM), je tu oproti schématu navíc kondenzátor 1 nF. Může být nahrazen drátovou propojkou, ale při otáčení C15 hrozí dotyk desek kondenzátoru, což by okamžitě zničilo koncový tranzistor.
Po vyzkoušení správné funkce vysílače je vhodné odstínit oscilátor. K tomu lze použit asi 1,5 cm široký pásek plechu, nejlépe měděného. V nouzi stačí deska na plošné spoje. Stínění bude umístěno ze strany součástek a například v naznačených bodech připájeno na stranu spojů.

Velkou pozornost je třeba věnovat chlazení koncového tranzistoru. U tranzistorů KSY34 a BD507 bude chladič vodivě spojen s kolektorem, čili v podstatě s výstupem. Chladič se proto nesmí dotýkat ani příliš přibližovat k jiným kovovým součástem. V případě tranzistoru KSY34 použijte nasazovací korunkový chladič.
Tranzistor 2SC1971 je klasický vysílací tranzistor, chladič je u něj spojen s emitorem, tedy se zemí. K chlazení použijte silnější hliníkový plech výšky kolem 2,5 cm. V několika bodech jej připojte na zem na straně spojů. Jelikož hliník nejde příliš dobře pájet, bude třeba použít např. spojení pomocí šroubků a dvou kousků měděného plechu.

tx2dps1.gif (14772 bytes)

tx2dps2.gif (8429 bytes)