Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze Kontakt English
Archiv diskuzí od roku 2005

Zesilovač pro vysilač FM

Zpět na seznam diskuzí


NPetr, 28. června 2010, 21:00, 94.113.173.xxx
Zesilovač - Reagovat

Zdravím všechny piraky tady na diskuzi jsem nový amatér který si postavil 500mW vysílač FM zkoušel jsem to ale došahlo to jen 100m od antény :( takže vás prosím o nějaký návod jak si postavit zesilovač pro DIPOL anténu :) každému děkuji za radu.
Opicak, 30. června 2010, 19:17, 83.240.44.xxx
Re: Zesilovač - Reagovat

S výkonem 500mW není problém dosahnout i nejakeho toho kilometru, 100 metrů je fakt málo.. Zesilovac pro DIPOL zkutecne nenajdes :-) anténa se přizpůsobuje k nápejecímu koaxu.... 1) Je tento naměřený výkon zkutečně pravý (reálný) - myšleno zda není na výstupu více kmitočtů, sinusovka není zkreslená - to asi nezistíš? To by mohlo dávat zkresleně výšší hodnoty napětí na zátěži... 2) Jakou a jak připojenou máš anténu k tomuto vysílači? Je změřená a vyladěná? Kombinace těchto "špatných vlivů" může zbůsobyt, že i při "zdánlivě" slušném výkonu bude dosah mizerný...
NPetr, 3. července 2010, 18:26, 94.113.173.xxx
Re: Re: Zesilovač - Reagovat

Na osciloskopu jsem to proměřil je to sinusovka(hezká), jen někdy jak to běží tak je tam zoubek ale to je možná už starším přístrojem :D. Připojenou ji mám koaxiálním kabelem délky 4m průřez je 7mm nevím kolik je to přesně ohmů :( změřena bohužel není nevím jak :( ale díky za rady
Opicak, 5. července 2010, 10:15, 193.85.188.xxx
Re: Re: Re: Zesilovač - Reagovat

Pokud si na výstupu sinusovku měl tak k zakmitům pravděpodobně docházet nebude... Taky docela důležité je jestli použitý osciloskop má dostatečný roszah! Nejlépe nekolika násobek meřeného signálu - jinak základní frekvenci ti zobrazi (ta pěkná sinusovka) ale harmonické (příp. neharmonické a další paraz. zákmity) nezobrazí - nestihne to...
Pokud chceš jednoduše změřit anténu kup si třeba nejaký obyč. SWR metr... Rozměr a délku antény přibližně spočítej a pak doladíš na místě na co nejmenší odražený hodnoty - nejjednodušší postup...
Parametry použitého kabelu zjistíš podle označení. Při delce 4m a našemu účelu je celkem lhostejný jestli má 50 nebo 75 ohmů těch pár % ztraceného výkonu nemá cenu řešit...
Jestli máš 500mW-efektivní na výstupu a podle toho co píšeš tak je problém zcela jistě v anténě - na ni se zaměř..
Opicak, 5. července 2010, 10:18, 193.85.188.xxx

na případný chyby v textu se nedívejte, psal jsem na mobilu :-)
NPetr, 5. července 2010, 16:10, 94.113.173.xxx
Re: Re: Re: Re: Zesilovač - Reagovat

chyby píšeme všichni nevadí. No možná využiji chtěl jsem si koupit nějaký ten měřič i na silu signálu ale nevěděl jsem přesně jak se to jmenuje a jaký typ prý je toho hodně co mi říkaly v obchodě tak bych tě poprosil jestli by si mi nějaký dobrý nenašel. Ten koax je 50 ohmový našel jsem účtenku a na ni to bylo napsané :D
NPetr, 6. července 2010, 19:07, 94.113.173.xxx
Re: Re: Re: Re: Re: Zesilovač - Reagovat

Doplnění : jaký by si doporučil koaxiální kabel ?? 50 nebo 75 ohmový. Není to otázka jen pro Opičáka ale pro všechny !!
Honza, 6. července 2010, 19:16, [admin]
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zesilovač - Reagovat

Obecně je pro vysílání lepší 50 ohmů.
NPetr, 9. července 2010, 18:15, 94.113.173.xxx
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zesilovač - Reagovat

Kolik se doporučuje metrů toho koaxiálu ??
NPetr, 12. července 2010, 08:05, 94.113.173.xxx
Tak se ještě vrátím k tomu zesilovači - Reagovat

Tak se ještě vrátím k tomu zesilovači našel jsem v jednom docela dobrém elektru GME http://www.gme.cz/cz/f-kv2622-p761-017.html co si o tom myslíte cena je vysoká jak něco .... proto se ještě zeptám nekoupil si to někdo kdo by sem mohl dát schema ??
Opicak, 13. července 2010, 06:38, 193.85.188.xxx
Re: Tak se ještě vrátím k tomu zesilovači - Reagovat

Tu stavebnici toho zesilovače z GM chceš použít naco ? Na vysílání? To zapomeň!! Jedná se pouze o širokopásmový zesilovač který stěží dosáhne udávaných 22dB zisku, určeného pouze (sotva) pro příjem.. I tak by byl lepší laděný pásmový jinak řešený - s tímto si akorád zaneseš víc šumu na vstup + odolnost vůči silným místním signálům bude malá (právě díky té širokopásmovosti)... Tímhle spíšě víc zkazíš nez zlepšíš...
NPetr, 13. července 2010, 07:47, 94.113.173.xxx
Re: Re: Tak se ještě vrátím k tomu zesilovači - Reagovat

A mohl by si mi dát nějaké to schéma na laděný pásmový zesilovač ?? nebo o čem si to psal :D
Opicak, 13. července 2010, 11:38, 193.85.188.xxx
Re: Re: Re: Tak se ještě vrátím k tomu zesilovači - Reagovat

Schémat najdeš na internetu hafo... Stačí se jen podívat... Tím laděným sem myslel zesilovač který zesiluje resp. přenáší jen omezené pásmo kmitočtů 88-108 (něco jako obdoba kanalovýho zesilovače pro TV rozvody) ne 0 až xxx MHz jako předešlý od GM..
NPetr, 14. července 2010, 14:07, 94.113.173.xxx
Re: Re: Re: Re: Tak se ještě vrátím k tomu zesilovači - Reagovat

No právě schémat je hodně ale nevím jaké si vybrat proto bych byl rád kdyby jsi mi nějaké doporučil :D
Opicak, 16. července 2010, 16:14, 193.85.188.xxx
Re: Re: Re: Re: Re: Tak se ještě vrátím k tomu zesilovači - Reagovat

Je jich všude opravdu hodně... Při troše šikovnosti schéma není ani třeba.
NPetr, 16. července 2010, 19:31, 94.113.173.xxx
Re: Re: Tak se ještě vrátím k tomu zesilovači - Reagovat

Nj při troše šikovnosti trochu šikovný jsem ale ne zase tak moc abych uměl něco dobrého složit :D a navrhnout. Měl jsem jednu stránku kde měly perfektní schéma už i součástky jsem si některé poscháněl objednával jsem tento kondik http://hadex.cz/infoPage.asp?action=J904 a za dva dny stránka už nebyla tak mě to trochu nasralo a schéma já blbec si nestahnul říkám si proč když je to na netu :D sakra nemohl by si něco navrhnout s tím ladícím kondenzátorem ??
Opicak, 16. července 2010, 19:47, 193.85.188.xxx
Re: Re: Re: Tak se ještě vrátím k tomu zesilovači - Reagovat

No, bud je to nepodareny pokus o srandu a nebo radeji se nepokousej nic stavet :-) Co s tim kondenzatorem chces delat ? Pokud ani nevis co a jak stavet, pripadne jak veci funguji pak ani schema nepomuze - pac to postavis a nebudes si stejne vedet rady :-) PS: Ten ladici kondenzator je vysokokapacitni pro rozsahy strednich vln....
Honza, 16. července 2010, 22:15, [admin]
Re: Re: Re: Tak se ještě vrátím k tomu zesilovači - Reagovat

Vf technika se nedá dělat podle diskuze ani jiného textu. U vf techniky prostě člověk musí ztrávit dny, týdny a měsíce a pak získá určitou intuici. Samotné schéma je prakticky bezcenné. Když je k tomu i plošňák, je to o kus lepší, ale nikdy nelze čekat, že se to nějak poskládá a hned to pojede. Všechny tyhle vysílače a jiná vf udělátka jsou holt pro trpělivé, kteří chtějí zkoumat, objevovat a baví je to. Blbý, co? Snad to nevyznělo moc skepticky, to bych nerad ;)
NPetr, 16. července 2010, 22:23, 94.113.173.xxx
Tak se ještě vrátím k tomu zesilovači - Reagovat

Trpělivý jsem dost :) a ten kondenzátor byl v tom schéma na té stránce co už neexistuje už vím proč to zrušily :D ale součástky znám skoro všechny do podrobna ještě si něco pamatuji ze školy :D našel jsem asi 100 druhů zesilovačů od 88-108MHZ a nevím co z toho vybrat proto jsme se obrátil na vás věřím že máte zkušenosti větší :D
Filtruj, 16. září 2010, 20:34, 78.102.74.xxx
Taky potřebuji - Reagovat

Dobrý den taky potřebuji nějaký zesilovač na pásmo od 88MHz po 108MHz všem co se ozvou tady do tématu děkuji a doufám že to autorovi nevadí.
Opicak, 17. září 2010, 07:01, 82.99.163.xxx
Re: Taky potřebuji - Reagovat

A k jakemu ucelu ?
Filtruj, 19. září 2010, 19:37, 78.102.74.xxx
Zlepšit signál - Reagovat

Chtěl bych zlepšit signál a trochu i ho prodloužit o pár metrů :D

<<  < Starší příspěvky :: Novější příspěvky >  >>

Upozornění: Tato diskuze byla uzavřena. Do diskuze již nelze vkládat nové příspěvky.

  

  

  

(C) 1999-2014 Pira.cz