Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze Kontakt English
Archiv diskuzí od roku 2005

Harmonické a iné rusenia

Zpět na seznam diskuzí


Honza, 14. ledna 2007, 14:28
Re: tón v modulaci - Reagovat

Nepamatuji si, ze bych se s timto zvukem setkal. Leze to urcite z PLL. Podobne zvuky to muze delat, kdyz to dostava nekvalitni vzorek vf signalu nebo kdyz uz je ladici napeti na hranici, kam se muze dostat, a nastavenou frekvenci jiz nelze presne naladit. Je dost pravdepodobne, ze to zmizi, pokud upravis oscilator podle noveho zapojeni.
Disney, 14. ledna 2007, 18:21
Re: tón v modulaci, TVI - Reagovat

Nyní jsem to prohodil ze zdroje Itec 13,8V 3A na 200W AT zdroj. Ten tón zmizel, ale objavil se jiný - hluboký, kolem 50Hz, ale nie takových "normálních" 50Hz... Taky to bude asi lézt z PLL. Musím předělat už ten oscilátor.
Ještě k tomu TVI: Není to napájením, leze to přes antény. Když totiž odpojím anténu a dám tam umělou zátěž, zmizí to. Připadá mi to taky téměř neuvěřitelné, ale bohužel je to tak, všechny ty filtry - na anténních vstupech a na vysílači - nepomáhají. Takže jsem teď hledal nějakou volnou frekvenci, která nemá násobky na frekvenci ani jednoho ze 4 TV programů které přes STA chytáme. Naštěstí jsem takovou frekvenci našel. Teď se jdu projít a zkusím jak daleko to doletí :)


Honza, 15. ledna 2007, 16:23
Piskani z PLL - Reagovat

Jinak docela casto se stava, ze je v modulaci slyset slabe piskani, ktere leze z PLL. Opet je to zavisle na kvalite vzorku vf signalu, ktery jde do PLL. V mem pripade stacilo u vstupu do PLL zapojit kondik 8p2 na zem. Takze pokud to nekomu piska, at zkusi laborovat tady.
Disney, 15. ledna 2007, 17:34
Re: Piskani z PLL - Reagovat

Předělal jsem dnes oscilátor na nový. Dal jsem tam nízkošumový BC550C. Ten tón je nyní o málinko slabší, ale stále je tam. Zkoušel jsem fintu s kondíkem u vstupu PLL, nemám 8p2 tak jsem tam dal 22p, pak jsem ještě našel 18p. To "pukání" nastává když se přibližuju zhora rukou k vysílači. U starého oscilátoru je v modulaci taky slyšet, když s vysílačem málinko pohybuju po stole... je to normální?
Disney, 15. ledna 2007, 17:36
Re: Piskani z PLL - Reagovat

Jo, tady je to opět k poslechnutí:
http://www.stud.feec.vutbr.cz/~xgalus02/filter/osc.zip
Honza, 15. ledna 2007, 18:17
Re: Re: Piskani z PLL - Reagovat

Tak k tomu "pukani" - to se mi u nekterych konstrukci stavalo taky, ze kdyz jsem se rychle priblizil nebo oddalil prstem od civky oscilatoru, delalo to presne tento zvuk. Souvisi to s dynamickymi vlastnostmi smycky PLL, napetovou citlivosti ladeni atd. Popravde receno, nijak jsem to neresil, protoze jde o extremni pripad, ktery v beznem provozu nenastane. Zkousel jsem i modulovat vysilac ruznymi obdelnikovymi prubehy a na osciloskopu nebyly patrne zadne zakmity od PLL. No jestli bys zjistil, jak to odstranit, tak dej vedet. Ted mi tu "hreje" 15W vysilac do zarovkove zateze, schvalne jsem to zkousel s tou civkou, ale nedela to nic. Jinak ze je slyset pohybovani se s vysilacem po stole, to ma sve duvody. Jednak civka oscilatoru ma "mikrofonni efekt", je lepsi ji zakapat voskem, dale treba pripojene kabliky typu jack nemaji dokonaly kontakt zemi a pak to chrasti, no a pokud to neni dobre stinene, muze mit i poloha na stole vliv na to, jestli se napr. v modulaci objevi brum nebo ne.
Disney, 15. ledna 2007, 18:33
Re: Re: Re: Piskani z PLL - Reagovat

sakra, tak na to nepřijdeme? :(
Jinak teď jsem si udělal FFT a vidím, že ten tón je zřejmě přesně na frekvencích 1kHz, 2kHz, 3kHz, 4k ... a tak dále, s klesající amplitudou...
Honza, 15. ledna 2007, 18:40
Re: Re: Re: Re: Piskani z PLL - Reagovat

S tim souhlasim, 1 kHz je presne frekvence, na ktere pracuje fazovy detektor. Zbytek jsou vyssi harmonicke. Je jasne, ze tato frekvence se dostane az "do zvuku", jde jen o to, jak moc je odfiltrovana. Pri kvalitnim vf signalu nebyva vubec patrna. To "pukani" urcite souvisi s nejakym nedostatkem, ale tezko rict, co konkretne zmenit. Pri ruznem laborovani to totiz nekdy zmizelo samo od sebe. Je to asi ukazatel celkove kvality provedeni a nastaveni.
Disney, 15. ledna 2007, 18:46
Re: Re: Re: Re: Re: Piskani z PLL - Reagovat

To pukání mě až tak netrápí, je pravda že v běžném provozu se to neprojeví. I když s tým starým "špatným" oscilátorem to nedělalo... Ale ten tón mě opravdu trápí. Takže to ten SAA1057 pracuje na 1kHz? Škoda že nemám osciloskop, bych si změřil co mi leze do PLL... :(
Honza, 15. ledna 2007, 19:04
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Piskani z PLL - Reagovat

To bys potreboval hodne dobry osciloskop, aby ti ukazal 100 MHz a hlavne, aby to melo nejakou vypovidaci hodnotu. On ten SAA1057 neni k vysilani vhodny, bohuzel je to ale jediny obvod, ktery se u nas da lehce sehnat. GES, GM atd. by se meli stydet, jediny pouzitelny obvod PLL pro vysilani je 25 let stary krap a nic noveho proste nenabizi. Jejich sortiment je hromada srotu. Prestoze plno firem dneska vyrabi spickove obvody.
Ale to je jedno, zkus si vic pohrat s tim vf vstupem, treba taky s odporem, pres ktery se odebira vzorek signalu atd. Vzdycky to slo vyresit. V krajnim pripade by se do cesty ladicimu napeti musel zaradit dalsi filtr typu dolni propust se zlomem pod 1 kHz.
opicak, 15. ledna 2007, 19:34, 83.240.11.175
PLL a piskani - Reagovat

Neni to pouzitym obvodem a PLL samotnou... Obdobny problem s piskanim sem mel taky... Nepouzivas na vystupech pll elektrolitycke ci svitkove kondenzatory??? Kdyz jsem takovy pouzil, zvlaste na vyvodech mezi OUT a IN (ktere jsou uvedene ve schematu, pin 5, 6) tak to piskalo... Pouzi tantolovy kondik a prestane to... Me to pomohlo..
opicak, 15. ledna 2007, 19:37, 83.240.11.175
pll a piskani - Reagovat

Ona pll si uz "vybere" sama ktery kmitocet zapada a je nejsilnejsi.. Ostatni moc vliv nemaji... je to urcite pouzitim nevhodnych soucastek (jejich indukcnost)... elektrolit je taky svitek a to nedela dobre... Vystup Saa1057 kmita... Osciloskopem se da zjistit...
Disney, 15. ledna 2007, 20:01
Re: pll a piskani - Reagovat

No v tom případě v PLL mě přichází v úvahu C33. Nevím co dělá, je připojen na pin DCS, a mám tam 47u/100V. C33 mám tantalový. Pak elektrolyt 220u/25V je na výstupu stabilizátoru (C38), ale tím to asi nebude. Ve vysílací části jsou elektrolyty C23 (470u/16V) a C1 a C2 v modulační cestě, ale ty vplyv zřejmě teď nemají, zkouším to bez modulace. Takže v úvahu přichází jenom C33... ?
Honza, 15. ledna 2007, 20:10
Re: Re: pll a piskani - Reagovat

Ja myslim, ze kdybys tam dal nejaky horsi kondiky, tak to skutecne zhorsis, ale kdyz tam das i ty nejlepsi, tak to uplne neodstranis. Zkus se mrknout na zapojeni stineni a zemi. Napr. odpojit stineni u nektereho z kabliku k PLL, jestli to zmeni situaci a tou cestou se pak vydat.
opicak, 15. ledna 2007, 20:20, 83.240.11.175
piskani - Reagovat

Ne mezi DCS a zem... Mezi piny 5 a 6 mas odpor v serii s kondenzatorem (6 pin je OUT, 5 je IN).. Pokud jsi pouzil elektrolit je to ono... Na vystupu ladiciho napeti (pin 6) to vytvari obdelnikovy kmity a ty zpusobuji to piskani... (( ono C33 je co, kde ho mam hledat?? kde ho pouzivas, mezi cim?? ))
Disney, 15. ledna 2007, 20:40
Re: piskani - Reagovat

Ne, nemyslel jsem C34, ten mam tantal, ne elektrolyt, myslim C33, mezi DCS a zemi (http://www.pira.cz/tx3pll.gif)
Honza, 15. ledna 2007, 20:57
Re: piskani - Reagovat

Do napajeciho zdroje muzes naflakat treba padesat filtracnich kondenzatoru a pri spatne konstrukci budes mit stejne v modulaci brum. Tady je to podobne. Muze to byt tim, ze ti po tech obvodech leze vf signal vlivem spatneho zemneni a stineni. Laicky receno, pokud vf signal leze tam, kde nema, bere s sebou i pritomne prubehy napeti a objevi se to v modulaci. Zkus odpojovat zemni vodice nebo naopak kusem dratu propojovat zeme v ruznych mistech a sleduj, jestli to ma vliv. No, pro dnesek dobrou noc :)
Disney, 15. ledna 2007, 21:18
Re: Re: piskani - Reagovat

odpojování stínění nepřineslo žádné zlepšení. Zkusím ještě to propojování zemí.
Teď mě napadlo - mohl bych dát na výstup PLL dolní propust? To ladící napětí je pokud vím stejnosměrné a nějak moc se v čase nemění ... Nebo se mýlím?
Disney, 15. ledna 2007, 23:21
Re: Re: piskani - Reagovat

Zkusil jsem a kupodivu znovu žádná, nebo nepozorovatelná změna. No, s týmhle do éteru nepůjdu... Asi si udělám Veronicu. Ta má údajně S/N 75dB...
silvestr, 22. ledna 2007, 16:46, 193.179.44.127
Rušení satelitního příjmu - Reagovat

Je možné že budu rušit satelitní TV když mám anténu na okně paneláků kde mám od nejpliššího satelitu asi 3m. Výkon mám 1W na výstupu je dvou stupňový filtr harmonických.
opicak, 22. ledna 2007, 22:14, 83.240.11.175
Rušení satelitního příjmu - Reagovat

Mozne je vsechno... Sice 10 GHz rusit nebudes, ale okoli 1000 MHz na ktere to LNB prevadi monza ano... Pokud k tomu ruseni dochazi pri provozu vysilace tak je velmi pravdepodobne... Jednou se mi to taky stalo, ze jsem driv svym vysilacem rusil bezdrat. telefony v pasmu 900 MHz...
PabloX, 23. ledna 2007, 18:53, 195.28.80.156

Ale ked tam nacapim viacstupnovy filter, tak to hadam nebude rusit, ci hej?
opicak, 23. ledna 2007, 20:03, 83.240.11.175
to: PabloX - Reagovat

Ze tu vsichni propadaji "filtr-manii" :-). Pokud ve vysilaci vznikaji parazitni kmitocty, filry na vystupu uz moc nepomuzou (ne zcela odstrani nezadouci produkty, takze nekolik metru rusit budes).. Nebo by ten filtr musel byt moc dobry, ale jak zjistis ze se filtr opravdu poved? (bez mericich pristroju?)
Disney, 24. ledna 2007, 11:56, 147.229.197.241
Re: to: PabloX - Reagovat

No ja si myslím, že v úplne každom vysielači vznikajú parazitné kmitočty. Ide však o ich úroveň. Ďalej je dôležité rozlišovať tzv. Vyššie harmonické parazitné kmitočty (2f, 3f...) a kmitočty v blízkom okolí vysielacej frekvencie. V prvom prípade sa jedná o jav, ktorý z princípu vzniká v každom vysielači (zosilňovači) pracujúcom v triede C. Vyplýva to zo samotnej podstaty tohto zapojenia. Je možné ho znížiť na priateľnú hodnotu vhodným výstupným filtrom - dolnou priepusťou, ktorá má medznú frekvenciu v okolí (tesne nad) 1. harmonickou vysielaného signálu. V tomto prípade si dovolím tvrdiť, že na presnosti vyhotovenia filtra pri takýchto aplikáciách príliš nezáleží - dovoľte mi uviesť príklad: Vysielam na 100.0MHz. 9-stupňový Chebychev filter s ripple na 125MHz zaradený za vysielač utlmí 2. harmonickú (200MHz) na úroveň -58.7dB, 300MHz na -91.2dB (vzťah oproti 1. harmonickej). Zoberme si teraz extrémny prípad - ak v tom istom filtre použijeme kondenzátory a tlmivky s 20% toleranciou, pričom kondenzátory budú mať kapacitu o 20% nižšiu a tlmivky indukčnosť o 20% vyššiu (najhorší prípad), úroveň 2. harmonickej nám porastie na -57.2dB, 3. harmonickej na -89.5dB. To činí rozdiel 1.5dB na 2. harmonickej resp. 1.7dB na 3. harmonickej oproti presne zkonštruovanému filtru. Vzhľadom na to si dovolím tvrdiť, že bežné (aj viac ako bežné) odchýlky hodnôt súčiastok sú pre VKV filtre prakticky zanedbateľné. Iná vec samozrejme je, či zvolíme filter 3-prvkový, 5-prvkový, 7-prvkový atď. To má rozhodujúci vplyv na úroveň harmonických.
V druhej skupine (rušenie v blízkom okolí vysielacej frekvencie) nemám až také skúsenosti s jeho odstraňovaním. Tu však veľmi záleží na konkrétnom vysielači, resp. kvalite jeho návrhu a prevedenia a toto rušenie by sme len veľmi obtiažne mohli odstrániť filtrami na výstupe vysielača. Museli by to byť zrejme veľmi zložité filtre s veľmi strmou charakteristikou, ktoré by prepúšťali iba 1. harmonickú a v prípade FM modulácie dostatočne široké pásmo okolo tejto frekvencie (75kHz) a pritom dostatočne účinne utlmovali frekvencie mimo tohto pásma...
opicak, 24. ledna 2007, 18:10, 83.240.11.175
to: Disney - Reagovat

Ty vysledky utlumu toho filtru jsi spocital nebo zmeril???

Disney, 24. ledna 2007, 18:39, 147.229.197.241
Re: to: Disney - Reagovat

Spočítal, je to teoretický výpočet. Od praxe sa však veľmi líšiť nebude...
PabloX, 25. ledna 2007, 18:51, 195.28.80.156

Aha a myslite ze ten 1W vysielac co je tu na strankach bude stabilny, ked pouzijem aj filter harmonickych, lenze nejdem pouzivat PLL, zatial budem ladit len potenciometrom. Este sa chcem spytat, ako funguje PLL, ono vlastne ten IO snima vystupnu frekvenciu a podla nej reguluje ladiace napatie?
Disney, 25. ledna 2007, 21:15, 147.229.197.241
Re: PabloX - Reagovat

No filter harmonických Ti stabilitu vysielača nevylepší. Ak nebudeš používať PLL (čo pri 1W nerobíš dobre), tak stabilita frekvencie bude zrejme závisieť hlavne na stabilite napájacieho a ladiaceho napätia... PLL funguje tak ako hovoríš. Má to svoj vlastný oscilátor kmitajúci na rovnakej frekvencii ako je vysielacia, a porovnáva to fázu napätia toho oscilátora s fázou externe privedeného napätia, a podľa toho zvyšuje alebo znižuje ladiace napätie - jednosmernú zložku na varikape, aby sa ten rozdiel fáze vynuloval.
Pablox, 26. ledna 2007, 14:18, 195.28.80.156

Aha, takz eot PLL je asi lepsie pouzivat. Len teraz som pomateny, neviem ci si urobit FM vysielac a vysielat v malom okruhu na FM, alebo si navrhnut nejaky AM s krystalom 14Mhz na KV. Lebo som zistil ,ze u nas su v kasarnach nejaki spojari a bojim sa, ze ma chytia. Myslis, ze by to bolo bezpecnejsie na tom AM???
Disney, 26. ledna 2007, 16:52
Re: PabloX - Reagovat

Neviem, s AM vysielaním nemám skúsenosti.
PabloX, 26. ledna 2007, 17:17, 195.28.80.156

Ale tak kebyze vysielam na FM s vykonom takym, aby som mal dosah max 200m okruh, tak by ma mohli zprdnut?
pet, 26. ledna 2007, 17:37
Re: rusenie reproduktorov - Reagovat

Jano, mam podobny problem so susedmi. Ak si na nieco prisiel tak daj vediet.
Disney, 26. ledna 2007, 19:35
Re: PabloX - Reagovat

To by si musel vysielať výkonom maximálne 400mW. Teoreticky by mohli, ťažko povedať. Ale myslím že asi nie. Inak ak chceš, napíš, môžeme hodiť slovo. ICQ 343069849
Migho88.6, 2. dubna 2007, 10:21, 87.197.31.42
Re: Re: Re: piskani - Reagovat

Disney asi som prisiel na to preco to tak piska.podla mna je zle nadesignovane to SAA1057 lebo ked som v programe pre pic zmenil referen. kmit. na 1,25 kHz tak sa ton zvysil a ked som to dal na 1 kHz
tak sa zase znizil.takze asi niekde v io preraza ref. kmit. do vystupu a vseligde inde
Disney, 2. dubna 2007, 14:38
Re: Re: Re: Re: piskani - Reagovat

No máš pravdu, bude to niečo s tým SAA a PIC. Ja sa nevyznám do programovania PICov, som rád že si zvládnem nahrať programátorom do PICka program, ale nedalo by sa to posunúť z toho 1kHz niekam nad 16kHz - mimo počuteľné pásmo? To by bolo super. Mňa to už nebavilo riešiť, takže staviam už Veronicu, mám to už skoro hotové, a vkladám do toho veľké nádeje. Ale tiež by ma potešilo keby sa toto s tým SAA vyriešilo, mal by som lepší prenosný vysielač :)
Migho88.6, 2. dubna 2007, 18:46, 85.216.146.76

No tak ti poviem ze sa tam da nastavit iba 1 alebo 1,25 kHz takze asi smola ale skusil by som poriadny lowpass na vystup a veronicu som uz postavil no s tym to nema nic spolocne a bol som z nej straasne sklamany (bola na hovno)
Disney, 6. dubna 2007, 11:11

No ten lowpass by stal za vyskusanie.
No sakra, tak s tou Veronicou si ma nepotešil. Prečo na hovno?

Migho88.6, 12. dubna 2007, 14:49, 213.151.228.234

Lebo v modulacii je piskanie a vobec ta myslienka zmiesavania signalu z 2 oscilatorov sa mi moc nezda-ta stabilita ok no ten odstup od sumu-brrrrrr a vykon je na 12V dost maly
Honza, 12. dubna 2007, 19:52
Veronica - Reagovat

Říká se, že Veronicu takhle udělali proto, aby do PLL šel signál o poloviční frekvenci, protože plnou frekvenci by ty běžné logické členy už nezvládly. Jestli je to pravda, pak to asi fakt nemá cenu stavět, protože dneska jsme už někde jinde. I když je smutný fakt, že naši prodejci součástek (GM, GES, ...) nabízejí místo moderních obvodů PLL jen 20 let starý odpad. Někdy bych je nejradši nakopal do zadku...
Migho88.6, 16. dubna 2007, 11:06, 87.197.31.42
Re: Veronica - Reagovat

Tak s tymto suhlasim ale este ma napadlo ze do tej veroniky som namiesto 2N4427 napchal 2N3866 ale v tom chyba asi nebude.
hajajaja, 19. dubna 2007, 08:39, 83.208.249.219
Re: Veronica - Reagovat

Profi vysílače nikdy nemají oscilátor na kmiročtu vysílače, prakticky vždy se směšuje nějaký pevný kmitočet s DSS- řízený z GPS nebo DCF ( nepoužívá se PLL ale přímá syntéza kmitočtu pomocí procesoru) a pak se vše ještě 2x-4x násobí. Je to kvůli fázovému šumu a modulaci. Ta se mnohem lépe zavádí na 4x menším kmitočtu. Navíc nehrozí strhávání oscilátoru kmitočtem vysílače třeba při zhoršeném PSV.
Anonym, 19. dubna 2007, 12:21
Re: Re: Veronica - Reagovat

S tím si dovolím nesouhlasit. Takto jsou řešeny pouze nejnovější modely, spousta starších pracuje s přímou modulací nosné.
Anonym, 22. dubna 2007, 13:55, 83.208.249.219
Re: Re: Re: Veronica - Reagovat

S DSS je řešen 7 let starý vysílač od Telefunkenu. Jde o to co si predstavujete pod pojmem " spousta starsich" Ano nekde behaji ( Vrani vrch ) jeste 20let stare budice, tam je predpoklad, ze dss jeste nebylo :-)
Disney, 25. dubna 2007, 12:37
re: Migho88.6 - Reagovat

Aké pískanie? Pred chvíľou som konečne do Veroniky zohnal 74F74 a dosiahol stavu "PLL Locked" :o) Naladil som to na rádiu, a - prosím pekne - sluchom nezistené žiadne pískanie. Je tam nejaký cca 15,8kHz tón, ale ten je na úrovni asi -70dB a úroveň celkového šumu som nameral -65dB. Mimochodom takú istú úroveň šumu (-65dB) som nameral 5kW FM vysielaču, ktorý je vzdialený asi 5km a náhodou vysielal ticho (?!?). Takže je možné že proste tento philipsácky tuner má SNR 65dB a nič lepšie s tým nezmeriam. Každopádne je to o poznanie lepšie, ako tento Pira 1W, kde je celkový šum asi -50dB.
Anonym, 25. dubna 2007, 13:51
Re: re: Migho88.6 - Reagovat

Až nás zahltí "úžasná" digitální technologie, budeme ještě rádi vzpomínat na časy, kdy jsme slyšeli ten krásný šum. Protože pak už nás čeká jen bufferování, ostré výpadky, kompresní artefakty a podobný nepřirozený digitální humus.
Disney, 25. dubna 2007, 18:16, 87.197.138.245
Re: Re: re: Migho88.6 - Reagovat

No, a Honza bude muset asi rozšířit web o DAB vysílače. :(
Honza, 25. dubna 2007, 18:43
Re: Re: Re: re: Migho88.6 - Reagovat

Otazka je, jestli zrovna DAB je perspektivni :) Nejradeji bych vydrzel u FM. Jenze lidi jsou pitomy a sami si odhlasujou, ze FM skonci. A tim se pripravi o hodnoty, ktere uz v digitalnim svete nejsou. A co si budem namlouvat, moznost nezavisleho amaterskeho vysilani je jedna z nich.
Disney, 25. dubna 2007, 23:07
Re: Re: Re: Re: re: Migho88.6 - Reagovat

DAB nepůjde vysílat pirátsky?
Hajajaja, 3. května 2007, 14:36
Re: Re: Re: Re: Re: re: Migho88.6 - Reagovat

Ale pujde. Jde uz amatersky vysilat DVB-T s DAB taky nebude vetsi problem, ovsem nebude to nic jednoducheho.. Jinak nevim co na ty "nabuseny" FM je za hodnoty... Dynamicky tak po.... signal. Videl jsem nedavno budiky modulace - ani se nehnou, rucka jak pribita tesne pred modulacni spickou.
A co se tyce digitalnich kompresnich technologii - jde jen o to jak je to nastavene a jaky datovy tok je pouzity. Apropo jak myslite, ze se modulace dostava do vysilace? Vetsinou jsou to minilinky s 2Mbits prispevky a doplnene vhodnym kodekem, pripadne CZlink satelitni distribuce ( digitalni) A slysite snad nejake "bufferování, ostré výpadky, kompresní artefakty a podobný nepřirozený digitální humus" ?
Honza, 3. května 2007, 16:19
Re: Re: Re: Re: Re: Re: re: Migho88.6 - Reagovat

Nemohu souhlasit s takovou obhajobou digitálního vysílání. To totiž není o vyšší kvalitě, jak je lživě podáváno, je to jen o penězích, jako bohužel všechno. V tomto případě je to o tom, jak do pásma namačkat co nejvíc a co nejvíc na tom vydělat. FM vysílání plní svou funkci dobře (vyjma ČR, kde je regulováno zmrdy). Chápu, že při těch zvratcích, které se u nás na FM hrají, je touha jít někam "jinam". Jenže pokud tomu bude vládnout současný systém, tahle posraná RRTV, tak se žádný kvalitativní posun konat nebude. Pro pirátské vysílání bude DAB vhodný teprve tehdy, až bude rozšířenost a škála přijímačů jako je nyní u FM. A to nebude nikdy. Spíš to vidím tak, že bude FM a vedle něj deset až dvacet alternativních digitálních způsobů distribuce. Pak nějaký kripl rozhodne o tom, že FM skončí a tím dojde k definitivnímu zániku rádia, jak jej známe.

<<  < Starší příspěvky :: Novější příspěvky >  >>

Upozornění: Tato diskuze byla uzavřena. Do diskuze již nelze vkládat nové příspěvky.

  

  

  

(C) 1999-2014 Pira.cz