Hlavní stránka Nabídka Schémata Software Diskuze Kontakt English
Archiv diskuzí od roku 2005

Harmonické a iné rusenia

Zpět na seznam diskuzí


Rapid-Ke, 5. srpna 2005, 23:10, 62.65.180.3
Harmonické - Reagovat

Zakladam novu temu: harmonicke. Ake mate skusenosti s harmonickimi a ruseniami vobec? Nezvyknu vam po postaveni oscilatora ci koncoveho stupna zakmitavat tranzistory? Stalo sa niekomu, ze sa mu suseda stazovala, ze sa jej pracka toci naopak, koli vasemu vysielaniu?
Honza, 6. srpna 2005, 12:27
Re: Harmonické - Reagovat

Mozna je to trochu off-topic, ale jakmile sousedi zjisti vase eterove aktivity, obcas je jejich jednoduche mysleni dusledkem zrodu takovych myslenek, ze vase vysilani muze za kazdou poruchu u nich v dome, za jejich spatnou naladu a ja nevim jake dalsi ptakoviny. Je lepsi to tutlat, antenu umistit pokud mozno nenapadne atd.
Jinak ruseni televize je bohuzel nejcastejsim pruvodcem piratskeho vysilani. To plati hlavne tam, kde neni kabelovka a TV vysilac je daleko. Neni nic snazsiho nez to vyzkouset na vlastni televizi, pokud neni k dipozici scanner. A musi se filtrovat... Horsi je, pokud je blizko nejaka radiokomunikacni vez, ruseni sluzeb muze znamenat dost komplikaci, tady se vubec nevyplati riskovat.
streethockey, 8. srpna 2005, 14:21
nechapem. - Reagovat

Este pred nedavnom , kym som ho nerozobral co lutujem ze som to urobil , som mal kotucovy magnetofon s nf zosilnovacom. Tesla BR-93 myslim...a s prijimacom to nemalo nic spolocne a predsa som na to vedel prijimat stanice AM. Ked som k tomu pripojil zdroj dajme tomu gramofom v reproduktore som popri tom pocul aj radio a vzdy aj ked som nic nepripojil...zaujimave...niekedy to dokonca prehlusovalo samotnu reprodukciu...
chuck, 10. srpna 2005, 16:25, 213.194.233.51
harmonické - Reagovat

No já to řeším právě teď...je to docela špatné kór když vedel v baraku žije velky radioamater(muj profesor na elektroniku)...zacal jako prvni poslouchat moje radio..ale rusim mu telku a to neni dopbre..jinak rikal ze harmonicke vznikaji vice pri neprizpusobene antene...taky sme premyslel co kdybych hodil na tu propust na konci zapojeni jetse jednu civku a kond treba z kritictejsima hodnotama?jako mit tam dva filtry...
Honza, 10. srpna 2005, 17:56
Re: harmonické - Reagovat

V tom to prave je, v pripade potreby zaradit tolik filtru za sebe, az se ruseni snizi na prijatelnou uroven. V praxi se to resi podobne. Vyssi harmonicke na vystupu vzdy budou, jen musi splnovat urcity limit. Takze zapoj na konec jeste jeden ci dva filtry C-L-C ve tvaru pi. Napr. zname stare radiostanice Tesla VR maji 3 tyto filtry za sebou, oddelene stinenim, to vse pro vykon cca 20 W. Na presnosti hodnot az tak nezalezi.
chuck, 16. srpna 2005, 13:28, 213.194.233.51
filtry - Reagovat

hoja.udelal sme k mojemu 400mW vysilači jeste dva dalsi filtry vyssich harmonickych a rekl bych ze se v primanem signalu objevil sitovy brum a to je mam kolem dokola stinene ohradkou z plosanku spojenou se zemi...a taky se mi ani moc nezna ze by se vyssi harmonicke nejak potlacily...hrajou furt stejne a vsude...
Rapid-Ke, 16. srpna 2005, 16:47
odpoved - Reagovat

Chuck, myslim, ze tvoj problem bude skor v tom ze ti nejako zakmitava koncovy stupen, samozrejme za predpokladu ze brum nevzdnika nekvalitnym zdrojom. Mne kedysi brum vzdnikal spojenim vysielaca so zdrojim nf signalu, cize PC. Akonahle som spojil zeme spolu, zacalo to brumiet. Skus vylucit jednotlive moznosti, ale ja by som si tipol, ze nieco tam nemas v poriadku a asi to zakmitava....
Honza, 17. srpna 2005, 21:01

Brum take vznika pri neprizpusobene antene nebo hodne spatne konstrukci. Vf vlneni se siri po napajecich vodicich a na nelinearitach, jako jsou usmernovaci diody, audio zesilovac atd. se micha se sitovym kmitoctem. Na diodach pak vznika bordel, stabilizator nestabilizuje atd. Odruseny napajeci zdroj a prizpusobena antena jsou zakladem. Dale se nesmi dopustit vznik zemnich smycek. To vetsinou znamena napajet vse z jedne zasuvky (treba pres prodluzku) a v pripade potreby oddelit od vysilace zem anteny pomoci kondenzatoru, pokud je jiz antena na stozaru uzemnena.
chuck, 18. srpna 2005, 16:09, 213.194.233.51

Jo díky,,,no antenu mam zatim jenom tak ledabyle hozenou na komine.je to otevreny dipol i s tou symwtrizacni smyckou..me to nebrumelo vubec ale potom sem dodelal dalsi dva filtry vyysich harmonickych a zacalo to trochu chytat ruseni,alei tak sme to naladil tak ze sem vysilal a nic sem nerusil...jenze kamos si dal misto toho myslim BFR96 KF 504ku,ale ta ma pracovni kmitocet jen od 70-100MHz..tak by me zajimalo jetli to nemuze byt ti, tranzistorem..jemu to s niím chodi uplne krasne a ciste a jeste z vetsim vykonem..KF 504 ma vykon z chladicem az 2,6W.i kdyz nevim jak moc se s tim ten muj vysilac vyrovna...zkusim zapojit adapter discmana do stejnch zasuvek jako vysilac..zatim a dik
Honza, 18. srpna 2005, 16:36

Je pravda, ze pouziti tranzistoru s pracovnim kmitoctem az 5 GHz v koncovem stupni neni moc stastne, ale bohuzel to v te dobe vyplynulo z absence jakekoliv nahrady, ktera by se tak snadno dala koupit. Pokud KF504 chodi na VKV, je to zajimave a zkusil bych to, me se to nikdy nedarilo, zesileni bylo prilis male.
chuck, 19. srpna 2005, 15:44, 213.194.233.51
KF504 - Reagovat

No tak brumn mi nezmizel ani kdyz vse napajim pres jednu zasuvku..jinak nevim...napadlo me ze abych ziskal vetsi vykon tak bych na konec toho zapojeni hodil koncovy stupen toho portable 1W vysílače co tu je v návodech..akze by vlastne BFR96 jen predzesiloval s minimalnim zkreslenim a ten konec by to zesilil uz finalne...to me jen tak napadlo ale myslim ze by to slo bez problemu..
chuck, 9. listopadu 2005, 16:37, 193.85.178.88
3W - Reagovat

szačí u toho 3W vysílače mít jen jeden filtr vyších harmonických?nevím...nemám moc dobrou zkusenost z harmonickym rusenim....myslim ze 3W uz je dost velky luxus a nbylo by dobre s tim neco rusit...
Honza, 10. listopadu 2005, 15:09
Re: 3W - Reagovat

Pri obycejnem koaxu dlouhem nekolik desitek metru a pokud neni na dohled nejake telekomunikacni stanoviste, staci filtr, co je na plosnaku. Pri narocnejsich pozadavcich je vsak potreba pridat jeste minimalne jeden.
Pegas, 17. prosince 2005, 15:56, 82.100.39.41
Rušení TV - Reagovat

Mám takovej problém s rušenim TV programů,ale jen dvou kanálů (coš bych si vysvětlil,že se zrovna harmonická trefila na tyhle dva kanály).Je to ten 1W vysílač s těhlech stránek,ale vysílací anténa je od TV antény zhr. 8m.Tak to by mělo bejt v pohodě a hlavně když antény byli stejně a vysílač byl umístěn jinde tak to nedělalo.Na padlo mě jestli to nemůže procházet přes zdroj (ve stejné zásuvce je i antenní zesilovač).Poraďte někdo?!
Pegas, 17. prosince 2005, 15:58, 82.100.39.41
Dotaz - Reagovat

Jo ještě bych měl jeden dotaz,daj se použít jako filtry ty co se používaj v kabelovejch rozvodech?
Honza, 17. prosince 2005, 16:22
Re: Rušení TV - Reagovat

Jestli jsi treba nemenil frekvenci, tak to ruseni jde skutecne asi po napajecich dratech. Takze zkontroluj, jestli je stineni vsude dokonale pripojene a jinak bude nutne ten problem s napajenim nejak vyresit. Filtry pro kabelovku ti v tomhle pripade budou asi na nic.
Pegas, 17. prosince 2005, 19:27, 82.100.39.41
Re: Rušení TV - Reagovat

To znamená připojit stínění na zemnící kolík v zásuvce?

Honza, 17. prosince 2005, 21:48
Re: Re: Rušení TV - Reagovat

Pro vf signaly je kolik v zasuvce k nicemu. Tam se to resi tak, ze musi byt spravne symetrizovana antena a dobre pripojene stineni koaxialniho kabelu zejmena na strane vysilace a v nekolika bodech k desce (jedna se hlavne o pripojeni konektoru). Neverim ale tomu, ze tim ruseni zmizi, bude treba to napajet kazdy odjinud nebo podobne. Proste udelat nejakou zasadni systemovou zmenu :)
danny, 14. února 2006, 16:07, 195.146.142.2

Netreba nic spekulovat. Ano ano. Ked spojis zeme vysielaca a zdroja nf signalu zacne to brumiet. Ja som sa toho chytal skusal somariny , kedy to prestanie brumiet ono to prestalo ked som obe zeme prepojil kondenzatorom , a take hluposti a islo to alebo som tal medzi to diodu , ja neviem ja som to riesil takto. Najviac na tomto celom sa mi nepaci to ze nadarmo sa snazite velakrat robit tak ako je to presne napisane. Casto ked to urobite podla obycajneho sedliackeho rozumu je to lepsie. Napr. ORF1 , som robil jednu antenu na tuto TV stanicu presne vymerane rozmery prvkov anteny a tak. Sumelo to zrnelo. Hodil som tam jedno koleso z bycikla pripojil som len signálny vodič bez zeme. Som ho obtočil okolo spice. A odvtedy s prijímom nemám žiadne problémy. Krása.
jano, 31. března 2006, 18:44
rusenie reproduktorov - Reagovat

Ahoj. Mozete mi prosim poradit ci sa da zostrojit nieco take co by dakazalo rusit obycajne reproduktory cez panelovu stenu? Myslim tym nieco take ako ked prichadza hovor na mobilny telefon tak v reproduktoroch je pocut to pukanie alebo praskanie. Niekde som nasiel frekvenciu ktora to sposobuje 216 685 Hz. Potrebujem to preto aby som prinutil susedov nadomnov nepustat extremne hlasnu tupu hudbu. Rady typu vypnut im elektrinu, dohovor, policajti a podobne nefunguju. V elektrotechnike a radioamaterstve sa vobec nevyznam. Uplne staci aby debilni susedia poculi v reproduktoroch to pukanie alebo ako to mam nazvat. Nepomoze mi rusicka FM vln pretoze nepocuvaju radio. Prosim pomozte. Dakujem za akukolvek zmysluplnu odpoved.
vladvlad(antispam)centrum.sk antispam=@
Honza, 8. dubna 2006, 10:41
Re: rusenie reproduktorov - Reagovat

Je mi lito, ale tyto stranky nejsou o tom, jak rusit, ale o tom, jak prinaset neco uzitecneho.
jano, 8. dubna 2006, 15:47

Aspon poradit ci sa to da?
Anonym, 2. července 2006, 21:39, 87.244.196.56

veľmi zaujímavá otázka
jano, 4. července 2006, 07:54

Ak by si vedel poradit, bol by som velmi rad a vdacny. Ak vies, napis mi na ten email. Dakujem
Honza, 4. července 2006, 10:50
Re: rusenie reproduktorov - Reagovat

Obavám se, že tímto směrem se nelze dostat k rozumnému řešení. Ne, že by to nešlo, ale vzhledem k nežádoucím účinkům a nejistému výsledku bych to nezkoušel.
jano, 4. července 2006, 18:19

Ake neziaduce ucinky mas namysli? Jednalo by sa o okruh 2-3 metre cez stenu. Ja to nepotrebujem na kilometre. Takisto vykon staci myslim minimalny.
Honza, 4. července 2006, 19:44

Rozhodně nestačí. Navíc vůbec nevíš, jak je celý audiořetězec řešen, jak lehce se do něj indukuje rušení atd. Když bude dobře navržen, můžeš tam cpát třeba kilowatty a nebude to k ničemu platné. Tohle opravdu není vhodná metoda.
jano, 6. července 2006, 07:22

Dobre,pochopil som. Asi sa v tom vyznas. A aka by bola podla teba vhodna metoda?
jano, 15. července 2006, 14:52

Prosim vsetkych, ktori si precitaju moj problem+navrh riesenia a maju zaujem mi odpovedat, nech tak spravia. Som v zufalej situacii. So susedmi sa dohodnut neda, miestny urad sa na nasu staznost vykaslal a policajtov sa to netyka. To co vo svojom byte kazdonenne pocuvam sa neda ani opisat. Idiotska hudba, dunenie a debilne zvuky. Moja rodina je uz v koncoch a uvazujeme o prestahovani. Tymto prosim kazdeho ludsky zmyslajuceho cloveka, aby mi aspon dal tip, za kym sa mam obratit alebo koho poprosit o zoztrojenie vyssie spomynaneho zariadenia. Ked dokaze obycajny maly (aj starsi tip) telefonu sposobit to pipanie v reproduktoroch, preco by to nedokazalo aj nieco ine. Podla mna to vobec nie je zlozite zostrojit. Piste prosim na moj email vladvlad@centrum.sk. Dakujem.
marek, 15. července 2006, 15:59, 193.179.147.254
ruseni - Reagovat

ja v blizkosti sveho vysilace s 2sc1971 nepustim CDprehravac, proste ho to pole zblazni...a zesilovac s KT920V to je teprve mazec, to se v panelaku bojim pouzivat aby sousedum nejeblo
jano, 16. července 2006, 15:39

Skoda, ze nerozumiem tym skratkam 2sc1971 a zesilovac s KT920V. Ale aspon nieco. Dalo by sa to "polopate" pre laika vysvetlit?
marek, 16. července 2006, 18:59, 193.179.147.254
cxxcxyyyxcxyc - Reagovat

No proste vysilac popsany v navodech na techto strankach je ak silny, ze v jeho blizksti nepustis ani CD nebo kazetu,asi tak v okruhu 10m
cilek, 17. července 2006, 09:48
Rušení - Reagovat

Co to meleš za nesmysly, Marku? Z čeho potom pouštíš do rádia hudbu? Nebo kvůli tomu máš kabely delší než 10 m?
cilek, 17. července 2006, 09:59
Rušení - 2jano - Reagovat

Myslím, že bys měl přestat špekulovat nad stavbou nějaké rušičky a měl by ses se sousedy dohodnout. Dobře sestavený audiořetězec z kvalitních komponent nezarušíš ani vysílačem o výkonu desítek možná stovek wattů (mám mnohaleté zkušenosti s provozem PA systémů jako zvukař), ale můžeš uškodit ostatním "nevinným" sousedům! Jediné rušení, které by stoprocentně pomohlo, by bylo akustické - zkrátka si pusť muziku ještě víc nahlas než soused (a samozřejmě takovou, která se ti líbí).
mara, 17. července 2006, 20:33
Re: Rušení - 2jano - Reagovat

nebo v baraku vysad nekolich ochocenych potkanu kteri budou automaticky prekusavat snury od repro beden a hotovo :D
marek, 17. července 2006, 21:10, 193.179.147.254
Re: Rušení - Reagovat

můžeš nesouhlasit ale prostě je to tak...je to přehrávač sharp wq-cd-220, CDměnič z počátku 90.let. Asi je jen výjimečně háklivý u jiného audio zařízení jsem to nezkoušel. mimochodem minimum vykonu bylo 4W a s KTckama desitky Wattu
marek, 17. července 2006, 21:12, 193.179.147.254
Re: Rušení - 2jano - Reagovat

No to je řešení :) pořádný stádo subwooferů a dát jim patřičnou stravu!Prostě souboj sousedských dB
mara, 27. července 2006, 10:18, 62.209.210.7
Re: Re: Rušení - 2jano - Reagovat

jo presne zapni to na plny prdy treba hity evu a vaska :D a utec na chvilku z baraku sousedi si to hned rozmyslej ;)
Honza, 1. srpna 2006, 14:23

A to v tom baraku uz nikdo jiny nebydli? Nikomu jinemu z okoli to nevadi? Kdyby vas bylo vic, treba by to nekdo zacal resit. Jinak uz zbyva snad jen koupit karton cigaret a angazovat partu ukrajincu.
Chuck, 26. srpna 2006, 10:40, 193.85.178.88
VH - Reagovat

Hoja.Když sem rozjel zesilovač z KT920,dal sem si obvzlášt pozor na vyší harmonické a takové bordely.Za výstup zesilovače jsem připojil do cesty signálu kousek koaxu(celé to je jakoby ve tvaru T článku),který sem na milimetr spočítal pro mou frekvenci.I klasické filtry pomocí Pí článku sem nastolil...Muj otevřený dipól je na střeše asi 2-3 metry od naší Tv antény..Dřív se stávalo,že sem slyšel hudbu misto TV NOVA atd...Možná za to může křížová modulace,spíš ne.Každopádně teď nikomu v celé ulici nedělá moje vysílání žádnou neplechu až na kámoše který žije naproti přes cestu..Jedinému tomuhle člověku ujíždí obraz..Jak je to možné,že jen jediný člověk doplácí na můj signál?Přitom anténu na střeše mají uplně stejnou jako my..
Honza, 26. srpna 2006, 10:51
Re: VH - Reagovat

Tech pricin muze byt vic. Namatkou treba spatny antenni zesilovac, jeho neodrusene nebo jinak podelane napajeni, spatne napojeni koaxu, vadny nebo "nevhodny" TV prijimac. Lze napr. zkusit jinou TV, dat hned za antenu utlumovy clen nebo odladovac tveho kmitoctu atd. Reseni je cela rada, vzdy to jde resit, ale musi se to zkouset. Od stolu se to vyresit neda.
Chuch, 27. srpna 2006, 13:59, 193.85.178.88
Re: Re: VH - Reagovat

Dobrá tedy.Díky.Budu skoušet dál..Při nejhorším kámoš bude muset vyměnit svoji Tv za mé rádio :-D
chaos, 3. října 2006, 06:08
VF přerušování - Reagovat

chci vysílat na horním pásmě od 107-108 ale i tam je to zaplněno,na dolním je zas Impuls a 2x Frekvence 1 a další, celé fm pásmo je totiž zaplněno ale na tom horním jsou jen poláci,neví někdo jestli bych mohl mýt bordel za rušení polských stanic v ČR ?
mara, 3. října 2006, 17:25, 62.209.210.7
Re: VF přerušování - Reagovat

na polaky se vyser :D sou prece daleko hod tam 50w a neres ruseni :D
chaos, 3. října 2006, 18:11
Re:Re: VF přerušování - Reagovat

no vlastně asi nikdo neposlouchá poláky na uzemí čr a skoušel jsem příjimat i pásma nad 108 a výš a tam bylo prázdno sice žádné letala ani chlupatí ale nejsem si jisty co kdyby...... mohl by si někdo stěžovat a odhalit ?
mara, 3. října 2006, 20:09, 62.209.210.7
Re: Re:Re: VF přerušování - Reagovat

kdo by si mohl v ČR stezovat ? :D tady je kazdymu vsechno jedno :D az na vyjimky ze ano čtú je čtú
. je to stranka o piratskem vysilani vzdycky je nejake riziko, zalezi na vykonu a dobe vysilani kdyz pojedes vykon 350w a jako kolega music_CB a budes vysilat nonstop jako kolega Matony z radia krize a kdyz jeste zkrizis tyto 2 metody dohromady ( velky vykon+ nonstop vysilani) ses jasnej :D
cim vetsi vykon je tim mensi dobu se musi vysilat , jako ja to neresim kdybych to nejak resil tak asi nevysilam ....
Petr, 3. října 2006, 21:30
Re: Re: Re:Re: VF přerušování - Reagovat

Já bych doporučoval při případné návštěvě od ČTÚ se ihned zeptat na to, proč u nás někteří provozovatelé mohou ilegálně překračovat povolené výkony, budovat nelegální celoplošné sítě atd. Ono je to totiž tak, že pirátské vysílání je v ČR jen zanedbatelný problém proti tomu, co se tu děje na poli licencovaného vysílání a kdyby se někdo naštval a začal se v tom šťourat, tak bychom se nestačili divit.
mara, 4. října 2006, 16:27, 62.209.210.7
Re: Re: Re: Re:Re: VF přerušování - Reagovat

naprosto souhlasim :)
chaos, 4. října 2006, 20:56
Re: Re: Re: Re: Re:Re: VF přerušování - Reagovat

sice jsem ve vf technice začátečník tak v paragrafech a podobných blbostech se ještě nevyznám a zajimalo by mě jak často ČTÚ kontroluje pásma a kde a jak dukladně
chaos, 4. října 2006, 21:01
Re: mara - Reagovat

no tak ten ultraluxusní výkon 350w asi bych si na to netroufl to bych měl strach

<<  < Starší příspěvky :: Novější příspěvky >  >>

Upozornění: Tato diskuze byla uzavřena. Do diskuze již nelze vkládat nové příspěvky.

  

  

  

(C) 1999-2014 Pira.cz